Dondurma ve Buzlar

Golf Bravo Dark


Çokça sorulan bir ürünü inceliyoruz; Golf Bravo. Özellikle Maraşım çeşidiyle dikkat çeken Golf markasının Premium stick dondurma çeşidi olan Bravo 77 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün ambalajında “Belçika Çikolatalı” ve “%65 Kakao” ifadeleri dikkat çekiyor. Etiketin arka yüzüne baktığımızdaysa her iki ifadenin yasal olarak metinde bir karşılığını bulamadığımızı ve hesaplama yöntemiyle de %65 oranına ulaşamadığımızı söyleyelim.

Bunun yanısıra ürünün arkasında yer alan etiket verilerinde öylesine küçük ve öylesine kalabalık bir bileşen listesiyle karşı karşıyayız ki; okumakta güçlük çekiyoruz. Üründe temel olarak %56 oranında Dondurma, %31 oranında Bitter Çikolata ve %13 oranında Sütlü Çikolata sos bulunuyor. Geri kalan bileşenler ise Süt tozu, Bitkisel yağ, Emülgatör ve Stabilizörler gibi katkı maddelerinden ibarettir.
Ürünün içeriğinde detaylara baktığımızdaysa; %56 oranında bulunan dondurmada ilk 3 sırada; Su, Süt ürünleri ve Şeker bulunduğunu görüyoruz. Dondurma süt ürünü olarak; Krema, Yağsız süt tozu, Tereyağı ve Peyniraltı suyu tozu içeriyor. Dondurma içeriğinde ayrıca Glikoz şurubu yer alıyor. Stabilizörler ve Emülgatör olarak katkı maddesi içeren dondurmada Karragenan bulunuyor. İlginç bir detay olarak; dondurma Vanilya aroması haricinde Süt aroması içeriyor.

Üründe %31 oranında bulunan Bitter Çikolata ise ilk 3 sırada; Kakao kitlesi, Şeker ve Kakao yağı içeriyor. Bitter Çikolatada ayrıca Soya Lesitini ve Vanilin bulunuyor. Ürün ayrıca %13 oranında Sütlü Çikolata Sos içeriyor. Bu sosta da ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Glikoz şurubu yer alıyor. Sütlü Çikolatalı sos %5 oranında Sütlü çikolata içeriyor. Üründe ayrıca Hindistan Cevizi, Palm ve Kısmi Hidrojenize Kanola yağı kullanıldığını görüyoruz. Etikette dikkat çeken bir husus olarak; Palm yağının Hurma yağıyla içeriklere yansıltıldığını söyleyelim. İngilizce içerikte ise Palm ifadesi dikkat çekiyor. Bu da daha önce Torku paylaşımlarında bahsettiğimiz haliyle Palm yağının Hurma yağı ifadesiyle gizlendiğini gösteriyor.

Bu haliyle ürünün 77 gr.’lık tek adedinin 22,4 gr. Şeker içerdiğini yani tek adette yaklaşık 11 tane küp şeker tükettiğinizi söyleyelim. Üründe ayrıca 13,3 gr. Yağ ve 3,6 gr. Protein yer alıyor. Üründe yüksek oranda ve çeşitte süt içeriği olmasına rağmen Protein oranının düşüklüğü dikkat çekiyor. Ürün tek adette ayrıca 2,2 gr. Lif içeriyor. Lif miktarının benzer ürünlere nazaran yüksek oranda yer almasına rağmen şeker ve glikoz şurubu yoğunluğunu karşılamada yine de yetersiz kalacak düzeyde olduğunu söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Dondurma (%56) [Su, Süt ürünleri (Krema, Yağsız süt tozu, Tereyağı, Peyniraltı suyu tozu), Şeker, Glikoz şurubu, Stabilizörler (Karboksi metil selüloz, Lokust bean gam, Guar gam, Karragenan), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Aroma verici (Vanilya, Süt)], Bitter Çikolata (%31) [Kakao kitlesi, Şeker, Kakao yağı, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)], Sütlü Çikolata Sos (%13) [Su, Şeker, Glikoz şurubu, Sütlü Çikolata (%5) [Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)], Yağsız süt tozu, Bitkisel yağ (Değişen miktarlarda Hindistan Cevizi, Palm, Kısmi Hidrojenize Kanola), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Stabilizörler (Lokust bean gam,Karboksi Metil Selüloz, Karragenan)]
🔎Golf Bravo Dark Besin Değerleri
👉Enerji 230 kcal
👉Şeker 22,4 gr.
👉Yağ 13,3 gr.
👉Protein 3,6 gr.
👉Lif 2,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (77 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri