Dondurma ve Buzlar

Magnum Limited Edition Alaçatı Sakız


Daha önce İstanbul çeşidini incelediğimiz Magnum Limited Edition ürününün bu sefer Alaçatı çeşidine bakıyoruz. Ürün yine benzer şekilde özel tasarım kutusunda satılıyor ve içinden 76 gr.’lık bir dondurma çıkıyor. Üründe sırasıyla; Tereyağı, Tam yağlı süt tozu, Yağsız süt tozu, Süt proteini, Süt yağı gibi farklı çeşitte süt bileşenleri yer alıyor. Bu haliyle üründeki süt yağı oranı %8’dir. Bir ürünün dondurma kabul edilebilmesi için alt limitin %3 olduğu düşünülürse; Magnum Limited Edition bu açıdan dikkat çekiyor.

Fakat madalyonun bir diğer yüzü var. İlk olarak ürünün içeriğinde ilk sırada su bulunuyor. Bu aslında dondurmada çok da istenen bir durum değil. İçerikte 2. Sırada ise Şeker var. Ürün sofra şekerinin yanısıra Glikoz-fruktoz şurubu ve Fruktoz içeriyor. Bu haliyle 76 gr.’lık tek adet ürün 20 gr. şeker içeriyor. Bu da sütten gelen az miktardaki laktoz haricinde yaklaşık 10 tane küp şeker demektir. Bu yüksek şeker oranına karşılık ürünün tek adedindeki lif oranı ise sadece 0,5 gr.’dır. Ürünün ilave şekerden gelen kalori oranının ise %32 olduğunu belirtelim.

Gelelim ürünün yağ içeriğine. Üründe 3. Sırada Kakao yağı ve 4. Sırada Tereyağı içerdiğini belirtelim. Bunun yanısıra Hindistan cevizi yağı ilave edildiğini görüyoruz. Gerek hayvansal gerekse bitkisel içerikli yağların etkisiyle ürünün doymuş yağ oranının yüksek olduğunu söyleyelim. Öyle ki, 76 gr.’lık tek adet üründe bulunan 16 gr. yağın 9,1 gramı Doymuş yağdır. Bu haliyle ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı %33 gibi yüksek bir seviyededir.

Ürün bunların yanısıra Emülgatörler ve Kıvam arttırıcılar sınıfında toplam 8 farklı katkı maddesi içeriyor. Bunlar arasında Soya Lesitini ve Karragenan gibi maddeler de yer alıyor. Peki ya Damla sakızı? Alaçatı Sakız ismiyle satılan ve “Damla sakızına övgü niteliğinde tasarlanan” bu üründe Damla sakızından hiç bahsetmedik. Çünkü ürüne ismini veren Damla sakızının ürün içeriğinde ismi geçmiyor, esamesi okunmuyor. Üründe Damla sakızı muhtemelen sadece aroma vericiler içinde yer alıyor. Yani bunca özel tasarıma, yüksek fiyata ve iddialı sözlere rağmen; gıda endüstrisi bize yine bir illüzyon yaşatıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Kakao yağı, Tereyağı, Tam yağlı süt tozu, Antep fıstık parça, Yağsız süt tozu, Glikoz-fruktoz şurubu, Fruktoz, Peyniraltı suyu tozu, Bitkisel yağ (Hindistan Cevizi), Süt proteini, Süt yağı, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Amonyum Fosfatid, Soya Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Kıvam arttrıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı, Selüloz gam, Karragenan), Aroma vericiler.
🔎Magnum Alaçatı Sakız Besin Değerleri
👉Enerji 244 kcal
👉Şeker 20 gr.
👉Yağ 16 gr.
👉Protein 3,3 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (76 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri