Bebek Çayları

Milupa Gece Çayı


“6. Aydan itibaren bebekler, küçük çocuklar ve yetişkinler için Melisa, Papatya ve Karışık bitki özlerinden Gece çayı” Ürünün etkileyici bir gece silüeti yanısıra bitkilerin fotoğraflarını da içeren ön ambalajında bunlar yazıyor. İlk bakışta gerçek bir bitki çayı beklerken; ambalajın arkasını çevirdiğinizde gerçeklerle yüzleşiyorsunuz. Peki ya çevirmezseniz? Bakın çevirmezseniz, farkında olmadan bebeğinize, çocuğunuza ya da kendinize ne içiriyorsunuz.

Ürünün içeriğine baktığımızda az önce ambalajda fotoğraflarını ve isimlerini gördüğümüz bitki özlerinin sadece %1,4 oranında bulunduğunu anlıyoruz. Yani 200 gr.’lık kutuda sadece 2,8 gr. Bitki bulunuyor. Bu bitkilerin de Papatya, Melisa, Nane, Anason ve Kekik karışımı olduğunu görüyoruz. Peki kutunun geri kalan 197,3 gramı ne içeriyor?

İçerikte ilk sırada Dekstroz bulunuyor. Ürün ayrıca Maltodekstrin içeriyor fakat içerik sıralamasından ve oranlardan anlıyoruz ki; üründeki Dekstroz oranı %97 civarındadır. Yani aslında Gece çayı niyetine farkında olmadan glikoz şurubu içiyorsunuz. Öyle ki, dekstroz glikoz şurubundan üretilen bir tür nişasta bazlı şekerdir. Bu haliyle 200 ml.’lik tek su bardağında 10 gr. toz ürün ile hazırlanan Gece çayında 0,14 gr. Bitki özünün yanısıra 9,6 gr. nişasta bazlı şeker tüketiyorsunuz. Başka bir deyişle; hemen yatmadan önce bebeğinize yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker veriyorsunuz. Ne için? Gece rahat uyuması için. Bu bir şaka olmalı.

Ürünün ambalajının arkasında bu bağlamda ilginç ifadeler yer alıyor. İlk olarak bu denli yüksek oranda nişasta bazlı şeker içeren ürün için “Şeker ilave edilmesine gerek yoktur” denmiş. Ayrıca, “Gecenin son beslenmesinden sonra bebeğinizin ya da çocuğunuzun dişlerinin temizliğinden emin olunuz” deniyor. Çocuğunuza ne içirdiğinizi siz belki bilmeseniz de, bunu üretenler gayet iyi biliyorlar. Gece çayı niyetine tüketilen bu şeker bazlı içecek dişler temizlenmediği takdirde diş çürümelerine de katkı sağlayacaktır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Dekstroz, Bitki özleri ve yağı (Papatya, melisa, Nane, Anason, Kekik) [%1,43], Maltodekstrin
🔎Milupa Gece Çayı Besin Değerleri
👉Enerji 38 kcal
👉Karbonhidrat 9,6 gr.
👉Yağ <0,1 gr.
👉Protein <0,1 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek su bardağı içilmeye hazır ürün (200 ml su + 10 gr. toz) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri