Gündem Özel

Ucuz etin yahnisi, içinde bakterisi!


Bundan yaklaşık 1 hafta önce haber ajanslarına ve ulusal basın organlarına bir haber düştü. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Kolordu Caddesi üzerinde yer alan bir döner lokantasında 45 kişi yediği et dönerden zehirlendi. Olay üzerine işletmeden numune alınarak inceleme başlatıldı. Dün ise söz konusu incelemenin tamamlandığı ve etlerde kanalizasyon sularında bulunan “Listeria Monocytogenes” bakterisi tespit edildiği aktarıldı.

Listeria Monocytogenes bakterisi bilimsel kaynaklarda; “Buzdolabı sıcaklığında gelişebilen, soğutma, dondurma, ısıtma ve kurutma işlemleri gibi olumsuz koşullar altında bile canlılığını koruyabilen halk sağlığı açısından önemli bir patojen” olarak tanımlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan farklı bir kaynakta ise; “Listeriozis hastalığı; Listeria Monocytogenes bakterisiyle kontamine olmuş gıdaların yenmesiyle ortaya çıkan ciddi bir enfeksiyondur. Birleşik Devletler’de her yıl 1600 kişi enfekte olmakta ve bunların 260’ı ölmektedir.” İfadeleri yer almaktadır. Ulusal basında yeterince yer bulmasa da aslında ciddi bir tehdit ile karşı karşıya kalındığı anlaşılıyor.

Yaptığımız araştırmalardan söz konusu olay ile ilgili yasal soruşturmanın devam ettiğini öğreniyoruz. Gerek bizzat görüştüğümüz Tekirdağ İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve gerekse ulusal basında çıkan haberlerden söz konusu işletmenin geçici olarak kapatıldığı bilgisini alıyoruz. Tespit ettiğimiz kurumsal firmanın ismini ise bakanlık kaynaklarından bir türlü teyit edemediğimiz için size aktaramıyoruz.

Evet, gelelim konunun bu boyutuna. Kurumsal bir firmaya ait lokantada döner yiyen 45 kişi kanalizasyon sularında, insan ve havyan dışkısında bulunan ölümcül olabilecek bir bakteriyle zehirleniyor. Bu bakterinin varlığı resmi olarak analizlerde de teyit ediliyor. Fakat bu işletme devlet kurumları tarafından gizleniyor. Bu gibi durumlarda sorumlu işletmelerin adlarının kamuoyuna duyurulmasının, olayın üstünün örtülmesinden ziyade; işletmeler tarafından da açıklamalar yapılmasının ilerleyen süreçte yeniden bu ve buna benzer tehlikeli vakaların oluşmaması adına, kamuoyunun vicdanının da rahatlaması açısından gerekliliğine inanıyoruz. Sürecin tamamlanmasının ardından bakanlığın bu zehirlenmenin yaşandığı işletmeyi ve bu işletmeye gerçekleştirdiği yaptırımları açıklamasını, bu olayın tekrarlanmaması adına alınan önlemlerle ilgili bilgilendirmeyi yapmasını bekliyoruz. Çok bekler miyiz? #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri