Hazır Yemek

İşkembeden atmak tam da bu olsa gerek; %0,07 İşkembe eti!


Önceki gün bir takipçimiz tarafından gönderilen ürünü bugün markette bizzat inceledik; Knorr İşkembe Çorbası. Ürün 63 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün ön ambalajında İşkembe Çorbası olduğu yazıyor ve “Tam tadında! Tam kıvamda!” gibi bir iddiası var. Bakalım bu iddiadaki ürünün içeriğinde neler var?

Ürünün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Mısır nişastası ve İyotlu tuz olduğunu görüyoruz. Bu üç bileşen aslında ürünün temel bileşenleri de denebilir. Öyle ki, ürünün 100 gr.’da 1,9 gr. Tuz içerdiğini söyleyerek çoktan aza giden sıralamada diğer bileşenlerin tamamının %2 ve altında üründe yer aldığını belirtmek gerekiyor. Ürünün ilk 2 bileşeni olan ve aslında ürünün ismiyle pek de ilgisi olmayan Buğday unu ve Mısır nişastasının içerikteki oranı ise bilinmiyor. Peki İşkembe etine gelene kadar üründe başka neler var?

Ürün Yağ tozu adı altında Palm yağı ve Glikoz şurubu içeriyor. Ayrıca üründe sofra şekeri ilavesi de mevcuttur. Bu haliyle 250 ml.’lik hazırlanmış tek porsiyon üründe 1,2 gr. Şeker bulunuyor. Bu da 63 gr.’lık tek paket hazırlanmış üründe yaklaşık 5 gr. Şeker demek oluyor. Yani bu paketin içinde 2 tane küp şekerden fazlası bulunuyor. Üründe ayrıcaSarımsak, Kurutulmuş öğütülmüş soğan, Sirke tozu ve Yoğurt tozu bulunuyor. Üründe ayrıca aroma vericiler var fakat içerikleri ve ne aroması oldukları belli değil.

Ve gelelim İşkembe çorbasındaki İşkembe eti oranına! Ürün sondan bir önceki sırada %0,07 yani Onbinde 7 oranında İşkembe eti içeriyor. Yani 63 gr.’lık tek pakette 0,04 gr. başka bir deyişle tek bir porsiyonda sadece ama sadece 0,01 gr. İşkembe etinden bahsediyoruz. Şaka gibi ama gerçek. İşkembe etinden daha yüksek oranda Palm yağı, Glikoz şurubu ve Şeker içeren bu ürünün adı; İşkembe çorbası. Herhalde “İşkembeden atmak” diye buna demek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎 İçindekiler; Buğday unu, Mısır Nişastası, İyotlu tuz, Sarımsak, Peyniraltı suyu tozu, Yağ tozu [Bitkisel yağ (Palm), Glikoz şurubu, Süt proteini], Şeker, Maya özütü, Kurutulmuş öğütülmüş soğan, Sirke tozu, Aroma vericiler, Yoğurt tozu, Haşlanmış kurutulmuş İşkembe eti (%0,07), Zerdeçal.
🔎Knorr İşkembe Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 50 kcal
👉Şeker 1,2 gr.
👉Yağ 1 gr.
👉Protein 1,3 gr.
👉Tuz 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri 250 ml. su ile hazırlanmış tek porsiyon için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri