Özel Duyuru

Reklam Kurulu’ndan Uludağ Frutti reklamına durdurma cezası geldi!


Bundan birkaç ay önce Uludağ Frutti Extra ürünündeki meyve suyu oranını açıkladığımız paylaşımımıza karşılık tarafımıza 20 avukatla ihtarname çekerek; “İtibarımızı zedeliyorsunuz” diyen Uludağ Frutti ürünüyle ilgili Reklam Kurulu’ndan itibar zedeleyici bir karar çıktı. Ürünün Nisan 2018’de yayınlanan radyo reklamında; “Yok yok Uludağ Frutti’de koruyucu yok. Mineral maden suyu, bol meyve var. Uludağ Frutti’de koruyucu yok.” şeklinde geçen ifadeleri Reklam Kurulu incelemeye aldı.
▫️2018/5413 sayılı karar ile incelemenin sonucunu açıklayan kurul; “Ürün içeriğinde doğal aroma verici olduğu ve meyve bulunmadığı halde “Bol meyve var” ifadesinin tüketicileri yanılttığı ve bu hususların da ilgili yönetmelik maddelerine aykırı olduğunu tespit etti. Buna göre Uludağ Frutti’nin ilgili reklamlarından dolayı 6502 sayılı Kanunun 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca “Durdurma Kararı” verdi.

Bu ve buna benzer paylaşımlarda genellikle “markayı karalama” veya “markaya zarar verme” gibi ithamlarla sürekli olarak karşılaşıyoruz. Şunu bir kez daha belirtmek gerekiyor ki, ilgili kanunlar ve yönetmelikler ile tüketiciyi yanıltmaya yönelik her türlü görsel ve ifade devlet denetimi altındadır. Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu bu ve buna benzer durumlarla ilgili her türlü denetim, idari para cezası ve reklam durdurma yetkisine sahiptir.

Bugün yayınladığımız Freşa İnişdibi markalı ürünle ilgili de birçok itham ve hakarete maruz kaldık. Fakat artık bu tarz seviyesiz kişi ve yorumları muhatap almak yerine, gerek bu kişiler hakkında gerekse paylaşımlara konu ettiğimiz hususlarla ilgili yasal yollar üzerinden kararlılıkla mücadele edeceğiz. Bugünkü paylaşıma konu olan; Maden suyuna bir dilim limon ekleyerek katkısız ve şekersiz bir ürün ürettikleri algısıyla tüketiciye sunulan ürün ambalajını Reklam Kurulu’na ilettik. Kurulun incelemesi ve ardından gelecek kararı da hesabımızdan sizlerle paylaşıyor olacağız. Fakat gelecek cezalardan çok daha önemlisi, tüketicinin bu ve buna benzer aldatıcı ifadeler ve görsellere karşı – endüstrinin yılmaz savunucuları ve hakaret edicilerine rağmen – gözü açık ve dikkatli olması gerekiyor. #NeİçtiğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri