İlave Şekersiz, Kavanoz Mamalar

Veg&Bones Sebze Çorbası


Birçok bebek ve çocuk ek gıdası arasından yıllar önce dikkatimizi çeken ve bir süredir market raflarında katkısız içeriğiyle yerini alan Veg&Bones markalı ürünlerden Sebze Çorbasını inceliyoruz. Ürün 2019 yılında ilk kez incelediğimiz süreçte yüksek fiyatıyla dikkat çekti demiştik fakat aradan geçen 2 yıllık süreçte ürünün halen 9,9₺’den satılıyor olması dikkatimizi çekiyor. Ürün 190 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürün içeriğinde herhangi bir ilave bileşen veya katkı maddesi yer almıyor. Ürünün en dikkat çekici içerik detayı ise bebeklerde çokça tartışma konusu olan ilave tuz kullanılmamış olmasıdır.

Ürünün içeriğine baktığımızda %29 oranında İlikli Dana Kaval kemiği suyu ve aynı oranda Yeşil Fasulye içerdiğini görüyoruz. Üründe %21 oranında Kabak, %14 oranında Havuç ve %7 oranında Patates bulunuyor. Başta bir deyişle, 55 gramında İlikli Kemik suyu bulunan ürün; 55 gr. Yeşil fasulye, 40 gr. Kabak, 26 gr. Havuç ve 13 gr. Patates içeriyor. Ürün bu bileşenlerin yanında tuz ilavesi dahi içermiyor. Bu da ürünün yüksek sayılabilecek fiyatlanmasının yanında temiz içeriğe ulaşmanın maalesef nispeten maliyetli olmasına işaret ediyor.

Üründe ilave hiçbir katkı maddesi bulunmuyor demiştik. Bu haliyle 190 gr.’lık tek adet kavanoz tüketen bebeğe 43,7 kcal enerji veriyor. Tek kavanozda 5,9 gr. Karbonhidrata karşılık içeriğindeki sebzelerin etkisiyle 2,5 gr. Lif bulunuyor. Yine ürün içerdiği Kemik suyunun etkisiyle 190 gr.’da 2,5 gr. Protein içeriyor. Üründe ilave yağ bulunmadığından tek kavanozun içerdiği yağ oranı sadece 0,9 gr. olarak dikkat çekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; İlikli Dana Kaval Kemiği suyu (%29), Yeşil fasulye (%29), Kabak (%21), Havuç (%14), Patates (%7)
🔎V&B Sebze Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 43,7 kcal
👉Karbonhidrat 5,9 gr.
👉Yağ 0,9 gr.
👉Protein 2,5 gr.
👉Lif 2,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (190 gr.) kavanoz için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri