İlave Şekersiz, Kavanoz Mamalar

Veg&Bones Sebze Çorbası


Uzun zamandır sorulan kavanoz mamalardan biri bugün özellikle fiyatıyla dikkatimizi çekti. Tabii ürünün içeriğine baktığımızda katkısız bir ürün olduğundan dolayı yüksek fiyatlandırması anlamlandı. Aslında burada gıda endüstrisinin farklı bir boyutunu görüyoruz. Ucuz sentetik katkı maddeleri, renklendiriciler ve maliyeti düşük şekerler ile üretim yapmaya alışkın sistem, içerisinde maliyeti düşüren bu tarz bileşenler olmadığında adeta hata veriyor ve fiyatlar inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Aynen içeriğinde Kemik suyu ve sebze bulunan bu kavanozda olduğu gibi. Temiz içeriğe sahip olan bu ürünün 190 gr.’lık tek adeti 9,9₺’ye yani kg. Fiyatı 52₺’ye satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda %29 oranında İlikli Dana Kaval kemiği suyu ve aynı oranda Yeşil Fasulye içerdiğini görüyoruz. Üründe %21 oranında Kabak, %14 oranında Havuç ve %7 oranında Patates bulunuyor. Başta bir deyişle, 55 gramında İlikli Kemik suyu bulunan ürün; 55 gr. Yeşil fasulye, 40 gr. Kabak, 26 gr. Havuç ve 13 gr. Patates içeriyor. Ve siz tüm bunların kg. Fiyatına 52 ₺ ödüyorsunuz. Bu gerçekten gıda endüstrisinin bir özeti gibi. Çalışan veya şehir koşuşturmacasından vakit bulamayan ebeveynlerin temiz gıdaya ulaşabilmesi bu kadar maliyetli olmamalı diye düşünüyoruz.

Üründe ilave hiçbir katkı maddesi bulunmuyor demiştik. Bu haliyle 190 gr.’lık tek adet kavanoz tüketen bebeğe 43,7 kcal enerji veriyor. Tek kavanozda 5,9 gr. Karbonhidrata karşılık içeriğindeki sebzelerin etkisiyle 2,5 gr. Lif bulunuyor. Yine ürün içerdiği Kemik suyunun etkisiyle 190 gr.’da 2,5 gr. Protein içeriyor. Üründe ilave yağ bulunmadığından tek kavanozun içerdiği yağ oranı sadece 0,9 gr. olarak dikkat çekiyor. Üründe tuz ilavesi de bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; İlikli Dana Kaval Kemiği suyu (%29), Yeşil fasulye (%29), Kabak (%21), Havuç (%14), Patates (%7)
🔎V&B Sebze Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 43,7 kcal
👉Karbonhidrat 5,9 gr.
👉Yağ 0,9 gr.
👉Protein 2,5 gr.
👉Lif 2,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (190 gr.) kavanoz için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


1 Comment

  1. Yeşim

    Tatillerde o katkılı ne idüğü belirsiz kavanoz mamalarını almak durumunda kalabiliyoruz. Bunu görünce gözlerim parladı. Acaba hangi markette buldunuz?

Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri