Özel Araştırma

Nar Ekşisi deyip geçmeyin; bakın neler var!


Önceki gün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelik taslağında Nar Aromalı Sos, Nar Ekşili Sos, Narlı Sos vb. isimlerle üretilen ürünlere yasak getirileceğine dair ifadeler yer aldı. Buna göre; Nar Ekşisi ürünlerine; nar, nar suyu ve nar suyu konsantresi dışında herhangi bir bileşen eklenmesinin yasaklanması öngörülüyor.

gıda dedektifi

Önceki gün markette dolaşırken kampanyalı Nar Ekşisi ve türevleri dikkatimizi çekti. Birçok farklı çeşidi bir arada bulunca da bu farkındalık paylaşımını yapmak üzere incelemelerde bulunduk. Market raflarında karşınıza çıkan Nar Ekşisi ve türevleriyle ilgili birkça hususa dikkat çekeceğiz. İlk olarak, üzerinde Nar Ekşisi yazan ürünler ile Nar Ekşisi Sosu yazan ürünler aynı değil. Nar Ekşisi Sosu yazan ürünlerin arkalarındaki etiketlere baktığınızda Nar Ekşisi haricinde birçok katkı maddesi olduğunu göreceksiniz.

Örneğin; Doğanay markasıyla satılan Nâre Nar Ekşisi Sosu sadece %50 oranında Nar suyu içeriyor. Üründe nar suyu haricinde; Glikoz şurubu, Amonyum Sülfit Karamel ve Potasyum Sorbat gibi evlerden uzak bileşenler yer alıyor. Glikoz şurubunu herhalde anlatmaya gerek yok fakat Amonyum Sülfit Karamel’den ve Potasyum Sorbat’tan daha önceki gönderilerde de çokça bahsetmiştik. Renklendirici olarak Kolada ve çeşitli soslarda çokça kullanılan Amonyum Sülfit Karamel’in bulunduğu ürünlere ABD’nin Kaliforniya eyaletinde “Kanser yapabilir” uyarısı konulmaktadır. Son derece hassas olmamız gereken bileşenlerden bahsediyoruz.
🔍Doğanay Nâre Nar Ekşisi Sosu İçindekiler: Nar Suyu (%50), Glikoz şurubu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Renklendirici (Amonyum Sülfit Karamel), Koruyucu (Potasyum Sorbat)

Gelelim hemen yanındaki diğer ürüne. Yine Doğanay markasına ait olan hatta aynı şişede satışa sunulan bu üründe %100 Nar Ekşisi yazıyor. Etiketin arkasını çevirip baktığımızdaysa; üründe %100 Nar suyu konsantresi olduğunu görüyoruz. Ürün nar suyu haricinde herhangi bir ilave veya koruyucu içermiyor.
🔍Doğanay Nâre %100 Nar Ekşisi İçindekiler: %100 Nar Suyu Konsantresi

Aynı raftaki bir diğer Nar Ekşili Sosa bakıyoruz. Kühne markasıyla satılan Nar Ekşili Sosun ön yüzünde “Koruyucu içermez” ifadesi dikkat çekiyor. Üründe sadece %30 oranında Nar suyu konsantresi olduğunu görüyoruz. Amblajın arkasını çevirip baktığımızdaysa; üründe Nar suyu konsantresinden daha yüksek oranda Glikoz şurubu olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Ürün ayrıca Amonyum Sülfit Karamel de içeriyor.
🔍Kühne Nar Ekşili Sos İçindekiler: Elma suyu konsantresi, Nar suyu konsantresi (%30), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Su, Renklendirici (Amonyum Sülfit Karamel)

Devam ediyoruz. Bu sefer aynı markanın hemen yandaki ve yine %30 Nar suyu konsantresi içeren çeşidinin ön yüzündeki “Glikoz şurubu içermez “ifadesi dikkatimizi çekiyor. Ambalajın arka yüzüne baktığımızdaysa; üründe Nar suyundan daha yüksek oranda Elma suyu konsantresi olduğunu anlıyoruz. Üründe ayrıca Amonyum Sülfit Karamel bulunuyor. Bu haliyle üründe Glikoz şurubu yerine yine yüksek glikoz içeren Elma suyu konsantresi kullanılmış.
🔍Kühne Nar Ekşili Sos İçindekiler: Glikoz şurubu, Nar suyu konsantresi (%30), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Su, Renklendirici (Amonyum Sülfit Karamel)

Son olarak Migros markalı Nar Ekşili Sosa bakıyoruz. Burada ilginç ve önemli detay; ürünün az önce incelediğimiz Kühne markasının üreticisi Carl Kühne Gıda Sanayi tarafından üretilmesidir. Private Label yani fason üretim bu ürün aslında az önce incelediğimiz %30 oranında Nar suyu konsantresinin yanısıra Glikoz şurubu bulunan üretimin benzeridir. Burada dikkat çekici fark; üründe Koruyucu bulunuyor olmasıdır. Öyle ki, Migros markasıyla satılan Nar Ekşili Sosta Sodyum Benzoat bulunmaktadır.
🔍Migros Nar Ekşili Sos İçindekiler: Glikoz şurubu, Nar suyu konsantresi (%30), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Su, Renklendirici (Amonyum Sülfit Karamel), Koruyucu (Potasyum Sorbat)Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri