Özel Duyuru

Kurbanlık hayvanınızın kulağında “küpe” olsun!


Yarın Kurban Bayramı. Türkiye’nin birçok ilinde binlerce merkezde kurbanlık satışları yapılıyor ve kurban ibadetini yerine getirmek isteyen milyonlarca kişi büyükbaş ya da küçükbaş hayvan satın alıyor. Kurbanlık hayvan pazarlarında satın alınan hayvanların tamamında olması gereken bir uygulamadan bahsedeceğiz; Küpe. Ülkemizde büyükbaş hayvanlarda küpeleme ve kayıt işlemleri 2002 yılından itibaren, küçükbaş hayvanlarda ise 2010 yılından itibaren başlamıştır. Buna göre; ülkemizde doğan veya sonradan ithal edilen tüm hayvanlar TÜRKVET Hayvan Kayıt Sistemine kaydedilmektedir.

Bu sistem üzerinden yapabileceğiniz basit bir sorgulamayla aldığınız hayvanın doğum tarihinden ırkına kadar birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda doğumundan bugüne kadar hayvana yapılan aşılar da yine sistemde kayıtlı şekilde bildiriliyor. Fakat söz konusu bilgiler arasında hayvanın menşei yani doğduğu yer bulunmuyor.

Geçtiğimiz yıllarda çokça dikkat çektiğimiz ithal hayvan konusuna bildiğiniz üzere çokça önem veriyoruz. Öyle ki, okyanus aşırı ülkelerden zor şartlarda ülkemize getirilen hayvanlar muhtemelen bugün hayvan pazarlarında da karşımıza çıkıyor. Bu hayvanların tamamının ülkemize giriş yaptıktan hemen sonra bir küpe numarası aldığını, bir süre ülkemizde beslenen hayvanların Türkiye menşeili olarak adlandırıldığını ve asıl menşei bilgisinin de tüketiciyle hiçbir zaman paylaşılmadığını söyleyelim. Yani hayvan pazarlarında “Aslen nereli?” diye sorduğunuzda muhtemelen cevap alamayacaksınız.

Küpe numarası üzerinden hayvanınıza ilişkin bilgileri; https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ adresinden sorgulayabilirsiniz.

gıda dedektifi

Bunun yanısıra hayvan pazarlarının yanısıra çeşitli marketlerde satılan hayvanların “%100 Yerli Besi” ifadesiyle satıldığını da göreceksiniz. Bu ifadenin ithal hayvanlar için kullanılan nispeten yanıltıcı bir ifade olduğunu söyleyelim. %100 Yerli besi demek tamamen Türkiye’de beslendi demektir ki; bu da menşei Türkiye olmayan hayvanlar için bir kamuflaj yöntemidir. Marketlerden temin edeceğiniz kurbanlık hayvanınızın da küpe numarasını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden bir ibadet ruhu ve bilinciyle; etin değerinin değil; paylaşmanın öneminin öne çıkacağı bir bayram diliyoruz. Kurban Bayramınız mübarek olsun! #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri