Çay Kahve

Lipton Ice Tea Şeftali


Kolaya kaçma vurgusuyla aylardır birçok mecrada reklam yapan bir ürünü inceleyeceğiz; Lipton Ice Tea. Ürünün 330 ml.’lik standart boy kutulardaki Şeftali aromalı çeşidini inceliyoruz.

İçeriğe baktığımızda ürünün üç temel bileşenden oluştuğunu görüyoruz; Su, Şeker ve Fruktoz. Yani Soğuk çay diye içtiğiniz ürün aslında suya eklenmiş şeker ve dahası fruktozdan ibarettir. Tabi buna ek olarak çeşitli katkı maddeleri ve tatlandırıcı da içeriyor. Ürün içerdiği ilave şekerlerin yanısıra Stevya olarak da bilinen Steviol Glikozitler içeriyor. Bu da ürünün daha tatlı algılanmasına katkı sağlıyor. Bu haliyle ürün 330 ml’lik tek kutuda 15 gr. İlave şeker içeriyor. Bu da içine yaklaşık 7 tane küp şeker atılmış bir çay içmek demektir.

Tabi çay demişken; ürünün ne derece çay olduğunu sorgulamak gerekiyor. Soğuk çay sınıfında satılan bu üründe %0,14 yani binde 1,4 oranında Çay ekstraktı bulunuyor. Bu da 330 ml.’lik tek kutuda 0,46 gr. Çay esktraktı demektir. Yani çay damlası desek daha doğru olacak! Bunun yanısıra ürün çay ekstraktından daha az oranda %0,1 yani binde 1 oranında Şeftali suyu konsantresi içeriyor. Yani yine yaklaşık bir damla şeftali suyundan bahsediyoruz. Yani; akmasa da damlıyor diyelim.

Ürünün ayrıca Sitrik asit ve Malik asit olmak üzere iki farkı asit içerdiğini yani içeceğin asitli içecek sınıfında olduğunu söyleyelim. Üründe ayrıca Asitlik Düzenleyici ve Antioksidan gibi ilave katkı maddeleri de bulunuyor. Ürünün şeftali koku ve tadının ise; içeriğindeki Şeftali aromasından geldiğini herhalde söylemeye gerek yoktur. Ne demiştik; Gıda endüstrisi bir illüzyondan ibarettir. Bu illüzyonu kolaya da kaçsanız, çayda da kalsanız yaşayacaksınız. Bu bir gerçektir.

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Fruktoz, Asitler (Sitrik asit, Malik asit), Siyah çay ekstraktı (%0,14), Şeftali suyu konsantresi (%0,1), Asitlik Düzenleyici (Trisodyum Sitrat), Aroma vericiler (Şeftali aroması), Antioksidan (Askorbik asit), Tatlandırıcı (Steviol Glikozitler)
🔎Lipton Ice Tea Şeftali Besin Değerleri
👉Enerji 63 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (330 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri