Krakerler

Ülker Altınbaşak Çörek otlu & Kinoalı


Belki de en eski light ürünlerden biri olan Ülker Altınbaşak Light ürününün Çörek Otlu & Kinoalı yeni çeşidini inceliyoruz. Ürün 40 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün içeriğine baktığımızda; ilk 3 sırada çoktan aza doğru; Buğday unu, Tam buğday unu ve Palm yağı ürünün temelini oluşturan bileşenler olarak öne çıkıyor. Bu haliyle ürünün 40 gr.’lık tek paketinde 4,3 gr. Yağın 1,8 gramı Doymuş yağdır. Yani tek paketten alınan 164 kcal enerjinin %9,8’i doymuş yağdan gelmektedir.

Çörek otlu & Kinoalı olarak satılan ürün ambalajının ön yüzünde sırasıyla; Çörek otu, Yulaf, Kepek, Kinoa, Keten tohumu ve susam ifadelerini görüyoruz. Fakat ön yüzde verilen bu ifadelerin sıralaması çoktan aza doğru sıralanmıyor. Doğru haliyle ürün %4,7 oranında Buğday kepeği, %4,6 oranında Yulaf ezmesi, %2 oranında Çörek otu, aynı oranda Keten tohumu ve susam içeriyor. Üründeki Kinoa oranı ise %0,8 yani binde 8 olarak dikkat çekiyor. Başka bir deyişle; Çörek otlu & Kinoalı olarak satılan üründe %2,8 oranında bulunuyor. Yani 40 gr.’lık üründeki Çörek otu ve Kinao toplam oranı 1,12 gr.’dır.

Ürünün içeriğine baktığımızda sonlara doğru “Light” bir üründen beklemediğimiz diğer bileşenleri de görüyoruz. Öyle ki; ürün Kinodan daha fazla oranda Melas ve İnver şeker şurubu içeriyor. Yani üründe Kinodan daha yüksek oranda ilave şeker bulunuyor. Melas ise, üründeki “kepekli” veya “tam buğday unlu” etkisini arttırmak üzere eklenmiştir. Daha önce bahsettiğimiz gibi Melas ürüne daha koyu bir renk veren bir şeker pancarı yan ürünüdür. Ürünün ayrıca Aroma verici ve Sodyum metabisülfit içerdiğini de söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Tam buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Buğday kepeği (%4,7), Yulaf ezmesi (%4,6), Polidekstroz, Çörek otu (%2), keten tohumu (%2), Susam (%2), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum difosfat), Tuz, Melas, İnvert şeker şurubu, Yağsız süt tozu, Kinoa (%0,8), Emülgatör (Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri), Aroma verici, Un işlem maddesi (Sodyum metabisülfit)
🔎Altınbaşak Çörek Otlu & Kinoalı Besin Değerleri
👉Enerji 164 kcal
👉Karbonhidrat 25,5 gr.
👉Yağ 4,3 gr.
👉Protein 4 gr.
👉Lif 3,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (40 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri