İlave Şekersiz, Peynir

Trakya Çiftliği Vegan Sade


Kurban bayramı paylaşımımız sonrasında gördük ki; hesabımızı takip eden az da olsa vegan takipçilerimiz bulunuyor. Biz de bayram sonrasında gerginlik geçtiyse onlara yönelik bir ürünü gündeme getirelim istedik. İncelemeye konu ürün; Trakya Çiftliği markasıyla satılan Vegan Sade. Bilinen ismiyle; Vegan peynir. Fakat tabii ki ürün süt ve süt bileşenleri içermiyor. Ürün 100 gr.’lık paketlerde satılıyor. Fakat geçtiğimiz hafta Denetle hesabımıza gönderilen şikayette paketlerden 80 gr. civarında ürün çıktığı anlaşılıyordu. Yani değerli Vegan takipçiler; bu ürünü alırken siz yine de gramajına dikkat ediniz.

Ürün ambalajının ön yüzünde Laktoz içermez, Gluten içermez, Kolesterol içermez, Kasein içermez ve Soya içermez ifadeleri dikkat çekiyor. “Peki bir peynir ne içerebilir?” diye içeriğine baktığımızdaysa; ürünün temel olarak Bezelye proteini ve Patates proteini içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 3,5 gr. Protein içerdiğini söyleyelim. Yani protein açısından da çok zengin bir üründen bahsetmiyoruz. Ürün ambalajının ön yüzünde verilen vitamin ve mineral değerleri yer alıyor. Buna göre ürünün tek paketini tükettiğinizde A, B9, B12 vitaminleri ve İyot açısından günlük ihtiyacını karşılıyor. Ürün Demir içeriği ise diğer vitamin ve minerallere göre düşük kalıyor.

Ürünün içeriğine bakmaya devam ediyoruz. Ürün bezelye ve patates proteinlerine ilave olarak Bitkisel yağ içeriyor. Bunlar; Hindistan Cevizi yağı ve Ayçiçek yağıdır. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 21 gr. yağ içeriyor. Üründeki doymuş yağ oranı ise; Hindistan Cevizi yağının etkisiyle yüksek olup 100 gr.’da 10,5 gr. seviyesindedir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %32’si Doymuş yağdan gelmektedir.

Üründe ayrıca Stabilizör, Koruyucu ve Aroma verici gibi katkı maddeleri de bulunuyor. Stabilizör olarak E1422 kodlu Asetillendirilmiş di-nişasta adipat yani kimyasal işleme tabi tutulmuş nişasta yer alıyor. Genel itibariyle mısır nişastasından üretilen bu katkı maddesi üründe kıvam arttırıcı görev görür. Ürün Koruyucu olarak E202 kodlu Potasyum Sorbat içermektedir. Ürün etiketinde her iki içerik de E kodlarıyla belirtilmiş olup, isimleri açıklanmamıştır. Ürünün ayrıca Bitkisel aroma içerdiğini fakat aroma içeriğinin detaylarının verilmediğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Bitkisel proteinler (Bezelye proteini, Patates proteini), Hindistan Cevizi yağı, Ayçiçek yağı, Stabilizör (E1422), Bitkisel Aroma, Tuz, Koruyucu (E202)
🔎Trakya Çiftliği Besin Değerleri
👉Enerji 291 kcal
👉Karbonhidrat 22 gr.
👉Yağ 21 gr.
👉Protein 3,5 gr.
👉Tuz 3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri