Dondurma ve Buzlar

Algida Maraş Usulü Mandıra


Daha önce birçok farklı çeşidini incelediğimiz Algida markasının bu kez yeni çıkan bir ürününü inceliyoruz; Algida Maraş Usulü Mandıra. Ürün ambalajının ön yüzündeki “Bol sütlü” ifadesi dikkatimizi çekiyor. Hemen arkasındaki etiketi çevirip baktığımızda da ürünün diğer benzer çeşitlerine göre daha yüksek oranda süt içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle yaptığımız yayınlar sonrasında ümit vaad eden bir içeriğe sahip ama tabii ki tam olarak olması gerektiği gibi değil. Öyle ki, ürün aynı markanın benzer ürünlerine göre daha yüksek süt bileşenlerine sahip olsa da; hala içerikte ilk sırada Su mevcut olup, Sofra şekerine ilave olarak Glikoz-fruktoz şurubu kullanımından bu üründe de vazgeçilmemiş.

Ürünüm içeriğine baktığımızda; %10 oranında Kaymak ve %10 oranında Pastörize keçi sütünün yanısıra; Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Süt proteini gibi süt bileşenler içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle daha önce %2,5 oranında Keçi sütü içeren üründeki keçi sütü oranı da yaklaşık 4 kat artmış gibi gözüküyor. Üründeki süt yağı oranı ise %6’dır. Buna göre ürünün 100 gr.’da içerdiği 6,8 gr. yağın 6 gramı sütten gelen yağ olarak dikkat çekiyor. Üründe ayrıca son sırada da olsa; sahlep de bulunuyor.

Gelelim üründeki Şeker içeriğine. Ürün içerdiği yüksek sütten gelen laktozun yanısıra İlave şeker de içeriyor. İçerikte 3. Sırada, Sofra şekeri içeren üründe ayrıca Mısır şurubu ilavesi de mevcuttur. Bu haliyle 60 gr.’lık tek porsiyonda 13 gr. Şeker içermektedir. Bu şekerin bir kısmının Laktoz olduğu kabulüyle ürünün tek porsiyonda yaklaşık 6 tane küp şekere denk ilave şeker içerdiğini söyleyelim.

Üründe ayrıca %0,6 yani binde 6 oranında Antep fıstığı parçaları yer alıyor. Bunun yanısıra ürün katkı maddesi olarak; Kıvam arttırıcı sınıfında Guar gam ve Selüloz gam içeriyor. Ayrıca; Emülgatör olarak Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri de mevcuttur. Bu içeriğin hayvansal mı bitkisel mi olduğu belirtilmemiş fakat bitkisel ise muhtemel bir soya katkısından bahsedebiliriz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Kaymak (%10), Şeker, Pastörize yağsız keçi sütü (%10), Glikoz-fruktoz şurubu, Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Süt proteini, Antep fıstık parça, Kıvam arttrıcılar (Guar gam, Selüloz gam), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Sahlep.
🔎Algida Maraş Usulü Mandıra Besin Değerleri
👉Enerji 105 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 4,1 gr.
👉Protein 1,8 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri