Gazlı İçecek

Türkiye’nin ilk Helal Sertifikalı Kolası; Cola Turka


Dün bir takipçimiz tarafından gönderilen “Türkiye’nin ilk Helal Sertifikalı Kolası” Cola Turka’yı söz verdiğimiz üzere gittik bulduk ve inceledik. Ürün 330 ml’lik teneke kutularda satılıyor. Ürünün Üreticisi dün story yorumlarında da bahsettiğimiz gibi bazı takipçilerimizin düşündüğü gibi Ülker değil. Cola Turka uzun bir süredir Japonya’nın en büyük içecek üreticisi olan Dydo tarafından Türkiye’de üretiliyor. Ürünün Helal sertifikası da Türk menşeili bir firma tarafından değil; Hollanda merkezli bir helal sertifikalandırma kuruluşu olan Hafsa Halal firmasından Endonezya üzerinden alınmış. Yani Cola Turka diyoruz fakat Helal sertifikalı bu ürünü tanımlarken kısa bir dünya turu atmış olduk.

Gelelim ürüne; ürünün etiket incelemesi sonrasında aslında beklediğimizden çok da farklı bir durumla karşılaşmadık ve hatta gördük ki “Helal sertifikalı” olarak satılan bu üründe bilinen marka kolalardan “daha fazlası” var. Öyle ki; ürün İlave şekerin yanısıra; Mısır şurubu, Fruktoz ve buna ek olarak Tatlandırıcılar içeriyor. Ürünün helalliğini bilemeyiz fakat bir şeker ve tatlandırıcı bombası olduğu çok açık.

Ürün kutusunun alt kısmında Tüketim Tarihi ve Parti numarasının hemen yanında *F harfi görülebiliyor. Bu da üründe İlave şeker kaynağı olarak Glikoz-fruktoz şurubu yani mısır şurubu kullanıldığını göstermektedir. İçeriğinde Sofra şekeri olan ürünlerde aynı yerde *S harfi bulunmaktadır.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ve Fruktoz olduğunu görüyoruz. İster sofra şekeri olsun ister mısır şurubu ürünün tam bir fruktoz bombası olduğunu söyleyebiliriz. Vücuda enerji vermek de dahil neredeyse hiçbir faydası olmayan yüksek oranda fruktozun çok kısa sürede ve etkili olarak karaciğer yağlanmasına sebep olduğu bilimsel bir gerçektir. Hatta bu durum orta ve uzun vadede obezite ve diyabetin de tetikleyicisi ve hatta birincil sebeplerindendir. Bu haliyle ürünün tek kutusunda çoğunluğu Fruktoz olan 17,1 gr. yani yaklaşık 8 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Ürün ayrıca; Sukraloz ve Aseülfam Potasyum gibi yapay tatlandırıcılar da içeriyor. Sukralozun bilinen sofra şekerinden tam 600 kat daha tatlı, Asesülfam Potasyumun ise 200 kat daha tatlı olduğu düşünülürse ürünü tüketen bir bireyin tatlı krizine girmesi işten bile değildir. Ayrıca, tüm bu tatlandırıcı ve şekeri tadan bir bireyin damak tadının diğer gerçek tatlara karşı hassasiyetini kaybetmesi de olası bir sonucudur.

Bu şeker yükü haricinde, ürünün sıradan kolalar ile benzer şekilde Karbondioksit, Karamel, Fosforik asit ve Kafein içerdiğini görüyoruz. Bu katkı maddelerinin yanısıra ürün Doğal aroma vericiler içeriyor fakat bu aroma vericilerin niteliği ve detayları bilinmiyor. Tüm bunlara rağmen bu ürüne Helal diyenlere ne diyelim? #HelalOlsun

🔎İçindekiler; Su, Şeker veya Fruktoz-Glikoz şurubu, Fruktoz, Karbondioksit, Renklendirici (Karamel), Asitlik Düzenleyici (Fosforik asit), Doğal aroma verici, Tatlandırıcı (Sukraloz, Asesülfam-K), Kafein
🔎Cola Turka Besin Değerleri
👉Enerji 69 kcal
👉Şeker 17,1 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (330 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri