Özel Araştırma

Çocuğunuzun yüzüne gülen bu ürünlere her zaman inanmayın!


Dün akşam bir takipçimiz tarafından gönderilen bu fotoğraf; çocuklara yönelik satışa sunulan bir ürüne ait. Bu ürün; sütlerle aynı reyonda satılıyor. Üzerindeki çizgi film karakteriyle direkt olarak çocukların ilgisini çekmek üzere tasarlanmış. Yani ürün ilk olarak çocukların yüzüne gülüyor, onları kendine çekiyor. Dikkat etmeyenler bu ürünü süt sanabilirler. Sanabilirler diyoruz çünkü; ürün bir süt değil; Sütlü içecektir. Öyle ki; üründe sütten çok su bulunuyor. Üründeki süt oranı ise sadece %15! Peki ya gerisi?

Ürün 100 ml’de 10 gr. Şeker içeriyor. Bu şeker miktarı üründeki %15 oranındaki sütteki laktoz da dahil. Basit bir hesapla üründeki laktoz oranının ortalama 1,8 olduğunu buluyoruz. Bu da ürünün 100 ml’de tam 8,2 gr. İlave şeker içerdiğini gösteriyor. Başka bir deyişle; 250 ml.’lik tek bir bardakta 20,5 gr. İlave şeker bulunuyor. Daha net olalım; çocuğunuzun “yüzüne gülen” bu ürünün tek bardağında tam 10 tane küp şeker var! Bu ürün “mevzuata uygun” bir acımasızlık örneğidir.

Hiç kimsenin çocuğuna tek bardakta 10 tane küp şeker içirmeyeceğini biliyoruz. Bu ürünleri üretenlerin ise, tüm bunları bilerek, etikette bu beyanları açıkça yapmadıklarını görüyoruz. Ortada yüzümüze gülen, fakat çocuğumuzu ve bizleri derinden etkileyen, orta ve uzun vadede diyabet ve obezite ile karşı karşıya getirecek gerçekler var. Ortada şeker ile uyuşturulmak istenen, şekere bağımlı kılınmaya çalışılan, damak tadıyla ve genleriyle oynanan bir toplum var. Ortaya konan bu ürün gösteriyor ki; biz başta anne babalar ve tabii ki gençler olarak bu toplumun çocuklarına, yaşlılarına, kadınlarına, erkeklerine sahip çıkmalıyız.

Biz ürünleri gördükçe Gıda Dedektifi’ne ve ilkelerimize daha da sıkı sarılacağız ve çocuklarımızı gıda endüstrisinin ve onun savunucularının kollarına bırakmayacağız. Bu ürünün üretilmesine, bu haliyle pazarlanmasına göz yuman tüm yetkilileri de bir an önce bu ülkenin geleceğini kurtaracak gerçek bir mevzuat çalışmasına başlamaya davet ediyorum. Eğer bunu beceremiyorlarsa veya bu cesareti kendilerinde bulamıyorlarsa; cesur doktorlarla, diyetisyenlerle, mühendislerle en önemlisi; gençlerle bu işe talip olduğumuzu ilan ediyoruz. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri