Süt ve Sütlü İçecekler

Ülker Alpella Çikolatalı Süt


Dün yayınladığımız Sütlü İçecekten sonra çok sayıda kakaolu süt sorusu geldi. Daha önce gerek hesabımızdan gerekse web sitemizden kakaolu süt ve benzeri ürün incelemesi yapmıştık. Bu ürünlerde de genel itibariyle yüksek oranda şeker ve çok düşük oranlarda kakao oranları olduğunu vurgulamıştık. Fakat gelen sorular üzerine bugün yaptığımız market araştırmasında yine bizi şaşkına çeviren bir içeriğe şahit olduk. Bundan bahsetmek üzere bu akşam sizlerle Ülker Alpella Çikolatalı Sütü inceliyoruz.

Ürün 180 ml.’lik pipetli kutularda satılıyor. Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Yarım yağlı süt, Şeker, Maltodekstrin olduğunu görüyoruz. Yani üründe Sofra şekerine ilave olarak nişasta bazlı bir şeker olan Maltodekstrin kullanılmış. Bununla bitmiyor, üründe Glikoz şurubu yer alıyor. Bu haliyle ilk çikolatalı süt adıyla satılan bir üründe glikoz şurubu ve türevlerinin kullanıldığına tanık oluyoruz.

Üründe bu çeşitli şeker içeriğinin miktarı hakkında ise tüketiciye bir bilgi verilmiyor. Öyle ki, ürün üzerindeki Besin Değerleri tablosu şeker miktarının belirtilmediği yetersiz bir bilgilendirme yapıyor. Ürünün besin değerleri tablosuna baktığınızda Karbonhidrat oranını görüyoruz – ki buna süt şekeri laktoz da dahildir. Bu haliyle yine karmaşık hesaplarla üründeki süt miktarına ve oradan da ilave şeker miktarına ulaşıyoruz. Kalsiyum miktarından yola çıkarak üründe %83 oranında Süt bulunduğunu tespit ediyoruz ve buna göre; ürünün 100 ml.’de 7,6 gr. İlave şeker içerdiğini anlıyoruz. İşte bu da 180 ml.’lik tek kutuda 13,7 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şeker kadar sofra şekeri, maltodekstrin ve glikoz şurubu olduğunu göstermektedir. Tek kutuda çocuğunuza içirdiğiniz 7 tane küp şekerden bahsediyoruz.

Bunun yanısıra üründe Kıvam arttırıcılar, Emülgatör ve Aroma vericiler olduğunu söyleyelim. Çikolatalı sütte çikolatadan hiç bahsetmedik diyenler olacaktır. Evet; bu üründe %1,5 oranında sütlü çikolata ve ondan daha da az oranda kakao tozu bulunuyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Yarım yağlı inek sütü, Şeker, Maltodekstrin, Sütlü Çikolata (%1,5), Kakao tozu, Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Karragenan, Karboksi Metil Selüloz, Selüloz), Emülgatör (Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Karamel (Süt yağı, Glikoz şurubu, Aroma verici), Aroma verici
🔎Ülker Alpella Çikolatalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 136 kcal
👉Karbonhidrat 20,7 gr.
👉Yağ 3,6 gr.
👉Protein 5,2 gr.
👉Kalsiyum 180 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri