Gündem Özel

Devlet tarafından yasaklı ürünler “Ders başlarken” kampanyalarıyla satılıyor.


Devlet kanun koyuyor,
Firmalar uymuyor,
Devlet denetlemiyor.
Firmalar açgözlülüklerinden zerre taviz vermiyor,
İçinde yüksek oranda şeker ve doymuş yağ bulunan endüstriyel ürünleri “Şimdi okul zamanı” adı altında çocuklara utanmadan satma gayretlerine devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından 28 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği hükümleri 1 Temmuz 2019 itibariyle kesinleşmişti. Fakat firmalar o tarihten satışlarında hiçbir değişiklik yapmadan devam ediyorlar ve devlet kendi değiştirdiği yönetmeliğini denetlemiyor. Sahipsizlik, umursamazlık ve denetimsizlik diz boyu devam ediyor. Kimse kusura bakmasın ama mevzuat yürürlüğe almak değil; uygulamak gerekir. Devletin ilgili mekanizmalarının bir an önce bu firmalara gereken uyarıları yapmaları ve gerekirse ürünleri toplatması şarttır!

Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren ilgili yönetmeliğin 4. Maddesi uyarınca; “Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların satışını arttırmaya yönelik uygulamalar kapsamında, çocuklar hedef alınarak, ürünle birlikte çocukların ilgi alanlarına ve beğenilerine yönelik hediyeler verilemez ve benzeri hiçbir pazarlama tekniği uygulanamaz” ifadeleri mevcuttur.

gıda dedektifi

Konuyla ilgili olarak 1 Temmuz 2019 tarihinde bakanlığa yaptığımız başvuru “tam anlayamadık” gibi geçiştirici bir cevapla kapatılmış olup, bundan tam 1 ay önce yaptığımız diğer başvuru ise cevapsız kalmıştır. CİMER kanalıyla yaptığımız başvuruya tam 1 aydır cevap verilmemiştir.

Bunun yanısıra, yine marketlerde “Okula Hazırlık” adıyla yüksek şeker ve doymuş yağ içeren ürünleri mevzuata aykırı pazarlama teknikleriyle uygulayan firmalara da benzer yaptırımların yapılması gerekmektedir. Öyle ki; aynı yönetmelik bu tarz uygulamaları da yasaklamaktadır. Tabi burada devletin yapıp da arkasını kollamadığı, firmaların da umursamadığı şey temelde “Çocuklarımızın sağlığı” konusudur. Kantinlerde satışı yasaklanan, reklamlarına kısıtlama getirilen bu ürünleri “Okul zamanı” diye satan firmaları ve buna göz yuman devlet mekanizmasını tarih; “Türkiye Cumhuriyeti çocuklarını sağlıksız ürünlerle obezite ve diyabete teslim eden eller” olarak büyük harflerle kazıyacaktır. CİMER başvurumuza ivedilikle cevap bekliyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri