Kek ve Pasta

Eti Browni İntense


Dün Gıda Dedektifi Youtube kanalı üzerinden reklam filmleriyle birlikte gündeme getirdiğimiz Eti Browni İntense ürününü inceliyoruz. Ürün 50 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün içeriğinde 63 bileşen yer alıyor. Temel olarak baktığımızda ürünün %53 oranında Kek temelinde içeriğinde ve dış kaplamasında Sütlü ve Bitter Çikolata yer aldığını görüyoruz. Gerek kekte ve gerekse çikolatada yer alan birçok bileşenin üründe birden çok kez kullanıldığını anlıyoruz. Bu haliyle kek diye aldığınız Eti Browni Instense; karmaşık bir formülasyona sahip bir endüstriyel ürün olarak dikkat çekiyor.

Bu paylaşımda ürünün içeriğinin yanısıra besin değerlerine de dikkat çekeceğiz. Öyle ki; ilave şeker ve mısır şurubu yanısıra ilave bitkisel yağlar da bulunan bu çikolatalı kekin 50 gr.’lık tek adedinde tam 232 kcal enerji var. Yani tükettiğiniz tek bir Eti Browni İntense’den aldığınız enerjiyle tam yarım saat durmadan koşabileceğiniz enerjiyi alıyorsunuz. Peki bu enerjiyi yakmazsanız ne oluyor? Elbette bu kalorinin fazlası yağa dönüşüyor. Aslında kısa vadede şişmanlık, orta ve uzun vadede obezitenin temelleri tam da bölye atılyıor. Yani reklamda üçer beşer tüketilen Intense’ler sonrasında bu güzide oyuncuların bu denli “fit” kalmaları mümkün görünmüyor. Bu da tüketiciyi kontrolsüz ve yüksek miktarda tüketime teşvik ederken, aslında aynı zamanda yanıltıcı bir yönlendirmeye de imza atılıyor.

Ürünün 50 gr.’lık tek adedinde 19,8 gr. Şeker bulunuyor. Yani tek bir keki yediğinizde yaklaşık 10 tane küp şeker yemiş oluyorsunuz. Bunun yanısıra ürünün tek adedinde 26,5 gr. Yağ bulunuyor. Bu oranların yüksekliği gerçekten şaşırtıcı ve düşündürücüdür. Öyle ki, üründen alınan kalorinin %34,1’i İlave şekerden gelirken, %27,3’ü Doymuş yağdan sağlanmaktadır. Bu oranların “sağlıklı” kabul edilen ölçülere göre 3 ila 8 kat yüksek olduğunu söylemek gerekiyor.

Bir başka detay ise; üründeki Lif oranıdır. Tek bir adetten 19,8 gr. gibi yüksek bir şeker içeriğinin yanısıra ürünün tek adedinde sadece ve sadece 0,4 gr. Lif bulunmaktadır. Bu da üründen alınan şekerin son derece yüksek bir hızla kana karıştığını ve hızlı bir yeniden acıkma süreci yaşatacağını göstermektedir. Hızla kana karışan bu şeker –reklamda gönderme yapılan – kriz halini gerçekten yaşatabilecek düzeydedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Kek (%52) [Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Buğday unu, Yumurta, Glikoz-fruktoz şurubu, Bitter Çikolata (%5), Kakao, Nem verici (Gliserol), Tuz, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin poligliserol esterleri), Modifiye nişasta, Kabartıcılar (Sodyum Asit Pirofosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Koruyucu (Sorbik asit), Aroma verici, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam)], Sütlü Çikolata (%29) [Şeker, Kakao yağı, Peynir altı suyu tozu, Süt tozu, Kakao, Laktoz monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin)], Çikolata Krema (%17) [Glikoz-fruktoz şurubu, Bitter Çikolata (%19,8) [Şeker, Kakao yağı, Kakao, Laktoz Monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin), Sütlü Çikolata (%19,8) [Şeker, Kakao yağı, Peynir altı suyu tozu, Süt tozu, Kakao, Laktoz monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Aroma verici (Vanilin)], Şeker, Süt tozu, Peyniraltı suyu tozu, Nem Verici (Gliserol), Kıvam arttırıcı (Pektin), Tuz, Koruyucu (Sorbik asit), Asitliği Düzenleyici (Sodyum Hidrojen Karbonat), Stabilizörler (Trikalsiyum Sitrat, Trisodyum Sitrat, Potasyum Polifosfat)], Bitter Çikolata (%2) [Şeker, Kakao yağı, Kakao, Laktoz Monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Aroma verici (Vanilin)]
🔎Eti Browni Intense Besin Değerleri
👉Enerji 232 kcal
👉Şeker 19,8 gr.
👉Yağ 26,5 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉Lif 0,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (50 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri