Genel, Süt ve Sütlü İçecekler

Danone “Neresi” Çilekli Süt


Bugün bir markette kırtasiye reyonunun hemen karşısında denk geldiğimiz Danone Çilekli Sütü inceliyoruz. Ürün 180 ml.’lik kutularda satılıyor. Ürünün ambalajının ön kısmında çizgi film görselleri yok fakat; çilek görselleri ve “Çilekli süt” yazısı dikkat çekiyor.

Ürünün arkasını çevirip etiketi okuduğumuzdaysa bunun “neresi” çilekli diye sormadan edemiyoruz. Üründe %1 değil, %0,1 değil; sadece %0,01 oranında Çilek püresi olduğunu görüyoruz. Bu da üründe Onbinde 1 oranında çilek olduğu anlamına geliyor. Başka bir deyişle 180 ml.’lik tek adet kutuda sadece 0,1 gr. çilek bulunuyor. Var mı? Yok mu? Matematik var derken, mantık yok diyor. Yasal olarak var olabilir ama etik olarak var mı? Karar elbette sizlerin.

Üründe çilek yok fakat süt olduğunu söyleyelim. Ürün %1 yağ oranına sahip aslında piyasada light olarak satılan az yağlı süt içeriyor. Başka bir deyişle; sütün en değerli kısmı olan yağının çok büyük bir miktarda alınmış haliyle karşı karşıyayız. Üründeki süt oranı verilmemiş fakat protein ve toplam şeker miktarından yola çıkarak yaptığımız hesaplamadan tek kutuda 125 ml. Süt bulunduğunu söyleyebiliriz.

Gelelim üründeki şeker oranına. Ambalajın önünde bu bilgilendirmenin yapıldığını görüyoruz. Buna göre; üründe %4,5 oranında ilave şeker olduğunu kolayca anlıyoruz. Bu da 180 ml’lik sütte 8,1 gr. İlave şeker olduğunu gösteriyor. Geri kalan şeker ise sütten gelen laktozdur. Bu haliyle bu kutuda yaklaşık 4 tane küp şeker kadar şeker ilavesi olduğunu söyleyelim.

Gelelim işin çilek boyutuna. Üründe çilek oranının yok denecek kadar az miktarda olduğunu söylemiştik. Peki üründeki çilek kokusu ve tadı nereden geliyor? İşte henüz bu sabah gündeme getirdiğimiz ve aslında içerikte detayları hiçbir zaman verilmeyen aroma vericiler burada devreye giriyor. Aslında gıda endüstrisinin en güçlü aktörlerinden olan aroma vericilerin hangi kimyasallar ile, hangi miktarda ve hangi çeşitlilikte ürünlere konduğunu bilmiyoruz. Gerek bu boyutuyla gerekse bu sütün çilekli olarak satılması gerçekliğiyle ilgili kurumları tüketiciyi doğru, dürüst ve gerçekten bilgilendirecek mevzuat düzenlemelerini yapmaya bir kez daha çağırıyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Süt, Şeker, Çilek aroma vericisi, Çilek püresi (%0,01)
🔎Danone Çilekli Süt Besin Değerleri
👉Enerji 100 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 1,8 gr.
👉Protein 5,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri