Kek ve Pasta

Starbucks Caramel Waffle


Önceki gün Starbucks’ta ünlü bir diyetisyenin ismiyle sunulan ürünlerin gerçek içeriklerini öğrenmeye çalışırken hemen kasa önünde sunulan bu ürünler dikkatimi çekti; Starbucks Caramel Waffles. Ürün 78 gr.’lık paketlerde satılıyor ve etiket bilgileri üzerinden Hollanda’dan ithal edildiği anlaşılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda karamel değil; karamelize şurup içerdiğini görüyoruz. Üründe karamel bulunmuyor. Ürünün karamelize şurup içeriğinde ilk 4 sırada, Glikoz-fruktoz şurubu, Konsantre tereyağı, şeker şurubu ve şeker yer alıyor. İlk bakışta üründe tereyağı bulunması olumlu bir durum gibi gözükse de baştan söyleyelim; üründe ayrıca Palm yağı ve Kolza yağı da yer alıyor. Şeker ilavesi olarak ürün ayrıca nişasta bazlı bir şeker olan Dekstrin içeriyor.

Bu haliyle 78 gr.’lık tek adet üründe tam 27,3 gr. İlave şeker ve 16,4 gr. Yağ bulunuyor. Daha net söylerken; tek bir adet üründe yaklaşık 14 tane küp şeker yer alıyor. Buna karşılık olarak üründeki lif oranı ise tek pakette sadece 1,2 gr.’dır. Yani bu ürünü kahvesinin yanında tüketen bir şahıs kahvesine 14 tane küp şeker atmakla kalmıyor, bu yüksek şeker miktarını kanına düşük lif ile son derece hızla karıştırıyor. Bu durum kan şekeri dengesini alt üst edecek, kısa sürede açlık hissi verecek ve siz henüz bu şekerden gelen enerjiyi yakacak zaman bulamadan; yağa dönüştürecektir.

Üründe ayrıca Emülgatör olarak kullanılan E471 maddesi yani yağ asitlerinin mono ve digliseritleri dikkat çekiyor. Öyle ki; bu ürünün Hollanda’dan ithal olduğundan bahsetmiştik. Bu haliyle üründe kullanılan E471 maddesinin domuz yağından üretilme ihtimali de bulunuyor – ki dünyada E471’in yaygın hammaddelerinden biridir. Bu haliyle ürünün Türkçe etiketinde Domuz yağı veya katkıları içermemektedir yasal uyarısını da görememekteyiz. Bu da özellikle dini açıdan domuz ürünleri tüketim hassasiyetinde olanlar için kuşkulu yaklaşmamıza sebep oluyor. Ürünün bu çerçevede detaylı bilgilendirmesini talep edeceğiz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Karamelize şurup (%50) [Glikoz-fruktoz şurubu, Konsantre tereyağı, Şeker şurubu, Şeker, Soya unu, Emülgatör (Soya Lesitini), Vanilya], Buğday unu, Palm yağı, Düşük erüsik asitli Kolza yağı, Tuz, Dekstrin, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Kabartıcı (Sodyum Karbonat), Tarçın, Sitrik asit.
🔎Starbucks Caramel Waffles Besin Değerleri
👉Enerji 352,6 kcal
👉Şeker 27,3 gr.
👉Yağ 16,4 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 1,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (78 gr.) ürün için verilmiştirLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri