Özel Günler

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!


O günlerde, Türk ordusunun silah ve cephane ihtiyacı İnebolu üzerinden karşılanıyordu. İşgal güçlerinin denetimindeki depolardan çeşitli yollarla kaçırılan silahlar ve cephaneler, teknelerle İnebolu’ya getiriliyor, buradan da cepheye götürülüyordu. Hangi araçla mı? Kağnılarla tabii. Başka araç yoktu ki!
Genç adam “Uğurlar olsun anam” diye seslendi. Kolbaşı “Sağ ol oğul” dedi, elindeki sopayla öküzleri dürttü. Kağnılar, tekerlekleri inleyerek kımıldayıp yürüdüler. Kağnıcıların hepsi kadındı. Yalnız üçüncü kağnıyı 12 yaşında bir erkek çocuğu götürüyordu. Kadınlardan biri hamileydi. Yedinci kağnının yanında yürüyen sırım gibi genç kadının ayakları çıplaktı. Bazı kadınlar, bebelerini torbalayıp sırtlarına bağlamışlardı. Konvoyu uğurlayan genç subaylardan birisi “Ne mübarek kadınlar bunlar” dedi.
Öyleydiler…
Onlar, Franklin Bouillon’un Ankara yollarında gördüğü konvoylardan yalnızca birisiydi ve Fransız temsilcisi müthiş etkilenmişti. Şerefine verilen akşam yemeğinde, “kağnıcı kadınlar”ı anlata anlata bitiremiyordu. Sofrada geleceğe dair konuşuluyordu. Mustafa Kemal, girdikleri kavgayı kısaca özetledi Bouillon’a;
“Mösyö Bouillon, milli yeminimizin özü tam bağımsızlıktır. Yani; siyasi, mali, iktisadi, adli, askeri, kısaca her hususta bağımsızlık! Türk milleti kanını tam bağımsızlığı sağlamak için akıtıyor.”
Yemek bitip Mustafa Kemal odadan çıktığında, Bouillon, Birinci Meclis’in Hariciye vekili Yusuf Kemal Bey’e hayretle sordu:
“Yoksa siz aklınızdan kapitülasyonları kaldırmayı mı geçiriyorsunuz?”
“Evet Mösyö. Milli Mücadele toprak için yapılmıyor. Biz İstiklal için mücadele ediyoruz. Büyük Millet Meclisi kapitülasyonların kalktığını görmeden kılıcını kınına koymaz…”
Fransız diplomat gülmeye başlamıştı:
“Ah dostum! Azminizi ve sabrınızı temsil eden kağnı kollarını büyük bir hayranlıkla izledim. Ama gerçekçi olun ve bizimle uzlaşmaya bakın. Çünkü kağnı kamyonu yenemez!”
30 Ağustos 1922’de Dumlupınar Meydan Savaşı bu kağnıların taşıdığı silah ve cephanelerle kazanıldı. Kağnılar kamyonları yendi.

Dün inananlar gibi,
Biz de bugün ülkemizin ve milletimizin gücüne gönülden inanıyoruz,
Zafer İnananlarındır,
Biliyoruz.
Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!🇹🇷
#BüyükBirAileyizLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri