Gündem Özel

Gitti dedik, gitmemiş! NADA gemisi yeniden İskenderun limanında!


Bundan bir hafta önce İskenderun’a gelen NADA gemisinin haberini sizlere ulaştırmıştık. Bu haber sonrasında da gördük ki, çok kısıtlı bir kitle olarak bu konuda farkındalık sahibiyiz ve ülkemize sessiz sedasız sokulan bu hayvanlarla ilgili bilgilenmek istiyoruz. O günkü paylaşımda ayrıca NADA gemisinin İskenderun’dan ayrıldığını ve güneye doğru yol aldığını sizlere aktarmıştık.

Fakat dün saat 04:59’da e-postamıza hiç beklemediğimiz bir mail geldi. NADA yeniden İskenderun limanına yanaşmıştı. Gelen haberi aaştırırken bu sabah İskenderun limanından bir takipçimiz bu haberi doğrulayan gördüğünüz fotoğrafları gönderdi. NADA gitmemişti! 9 gün boyunca İskenderun’un güneyinde açık denizde bekleyen NADA gemisi yeniden limana yanaşmıştı.

Fotoğraflarda limana yanaşmış olan NADA gemisinin muhtemelen geçtiğimiz hafta 4 gün boyunca indirmediği hayvanları da bu sabah itibariyle kamyonlara yüklendiği görülüyor. Kütahya plakalı kamyonların dikkat çektiği fotoğraflar gösteriyor ki; 22 gün boyunca okyanus aşırı yolculuk sonrasında 9 gün boyunca da İskenderun’da ve açık denizde bekletilen hayvanlar 31 günlük gemi yolculuğu sonrasında bir de 770 km. Yol katedecekler. Bu tabii sadece gördüğümüz kamyonlardan biri.

Muhtemelen bu hayvanlar ülkemizin her bir köşesine dağılacak ve aylar sonra Menşei: Türkiye etiketiyle etler ve kıymalar olarak soframıza gelecektir. Burada 1,5 yılı aşkın süredir tek bir şey için adeta çırpınıyoruz. Bu ithalat meselesinde yetkililerin ısrarlarını açık ve net olarak görüyoruz. Kamuyounda hangi tepki gelirse gelsin bu ithalatların devam edeceğini anlıyoruz. Tüm bu ısrar ve inada rağmen; en azından tüketicilere bu etlerin geldiği ülkeler ve sevkiyatlar hakkında bilgi verilecek bir portal açılmasını talep ediyoruz. Bu hayvanların hangi firmalar ve kurumlar tarafından ithal edildiğini bilmek istiyoruz. Eğer yapılanın kurala uygun, sağlıklı ve hayvan refahını koruyan bir yöntem olduğu savunuluyorsa; bu bilgilerin açıklanmasında da kimsenin rahatsız olmaması gerekiyor. Aksi halde tüketici eksik bilgilendirilmiş, ithal edilen hayvanlar birkaç ay içinde millileşmiş olacaklar. Yani hayvancılığa zarar vermeye ve kendimizi sözde milli politikalarla kandırmaya devam edeceğiz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri