Hazır Yemek, İlave Şekersiz

Starbucks Omlet Sandviç


Bir başka Starbucks ürününü inceliyoruz. Omlet Sandviç ismiyle satılan ürün aslında 170 gr.’lık bir yumurtalı sandviç. Ürünün ambalajına baktığımızda ilk olarak çözünmüş bir ürün olduğunu görüyoruz. Yani bu ürün donmuş halde muhafaza edilmiş ve tüketiciye sunulmadan önce çözündürülmüştür. Bundan dolayı etikette de yer alan uyarıda bahsedildiği gibi tekrar dondurmamak ve buzdolabı koşullarında muhafaza etmek gerekiyor. Yok, ben hemen tüketeceğim diyorsanız ürünün Son Tüketim Tarihine mutlaka dikkat ediniz.

Son Tüketim Tarihi demişken; burada da ilginç bir detay dikkat çekiyor. Bizim baktığımız üründe de benzer şekildeydi; Son Tüketim Tarihi’nin elle atıldığını görüyoruz. Bu normalde gıda güvenliği açısından kesinlikle tasvip etmediğimiz bi durum fakat burada anladığımız kadarıyla dondurulmuş bu ürünün çözündüğü günün muhtemelen bir ertesi günün tarihi atılmaktadır. Ürünün asıl Son Tüketim Tarihi ise şeffaf ambalajda yer alıyor fakat üzerine etiket geldiğinden bu tarih okunamıyor.

Gelelim ürünün içeriğine; Ürün temel olarak Siyez unlu ekmek, yumurta, süt ve peynirlerden oluşuyor. Detayına indiğimizde; Siyez unlu ekmekte %28,3 oranında Siyez ununun yanısıra %28,3 oranında Tam buğday unu bulunduğunu görüyoruz. Üründe %34,7 oranında Pastörize Yumurta yer alıyor. Bu da 170 gr.’lık tek adette yaklaşık 59 gr. yumurta demektir – ki bu da 53 ila 63 gr. aralığında sınıflandırılan orta boy yumurtaya eşdeğer bir miktardır.

Bunların yanısıra üründe bitkisel yağ olarak Zeytinyağı kullanıldığını, buna ilave olarak süt, kaşar peyniri ve taze peynir bulunduğunu görüyoruz. Ürünün tek adedinden alınan kalori oranı 350 kcal’dir. 170 gr.’lık tek adet üründe 27,2 gr. Karbonhidratın yanısıra 18,4 gr. Yağ ve 16,7 gr. Protein bulunmaktadır. Tabii ki yumurtanın etkisiyle yüksek oranda proteine sahip bu üründe lif oranı da tek adette 4,8 gr.’dır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Siyez unlu ekmek [Su, Siyez unu (%28,3), Tam buğday unu (Tam buğday unu (%28,3), Antioksidan (Askorbik asit), Zeytinyağı, Yaş maya, Sıvı hamur ekşisi (Laktik asit, Asetik asit)], Pastörize yumurta (%34,7), Süt, Kaşar peyniri, Taze peynir, Kurutulmuş domates, Zeytinyağı, Tuz, Toz karabiber
🔎Yumurtalı Sandviç Besin Değerleri
👉Enerji 350 kcal
👉Karbonhidrat 27,2 gr.
👉Yağ 18,4 gr.
👉Protein 16,7 gr.
👉Lif 4,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (170 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri