Dondurma ve Buzlar

Mc Donald’s Külah Sütlü Buz


Önceki gün yayınladığımız Youtube videosunda McDonald’s restoranlarında satılan ve çokça sorulan Külah ürününü incelemiştik. Külah diyoruz çünkü ürünün gerek isminde gerekse reklamlarında “dondurma” ifadesi hiç geçmiyor. Yani ürüne “külah dondurma” diyemiyoruz, firma da demiyor. Öyle ki, ürünün restoranlarda sunulan besin değerleri tablosunda dondurma değil; sütlü buz olduğunu görüyoruz.

Restoranda bizzat yaptığımız sorgulamada ürünün içerik bilgisinin firma tarafından verilmediğini öğreniyoruz. Fakat firmada çalışan Gıda Dedektifi takipçileri bu konuda da bize destek oldular ve firmanın tüketiciye sunmadığı Mc Donalds Külah ürününün içeriğini bizlere ilettiler. Bu doğrultuda; Mc Donald’s Külah ürünün haricinde birkaç ürünüyle ilgili de ilerleyen günlerde içerik ve besin değerleri bilgilerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Yani firmaya buradan bir mesaj gönderelim; istediğiniz kadar gizlemeye çalışın; gerçekler bir şekilde açığa çıkar. Batılı ülkelerde tüketicilere açıkça beyan ettiğiniz içerik bilgilerinizi Türkiye’deki tüketicilerden saklamayın. Ürünlerinizin içeriklerini tüketicilere açıkça beyan etmek zorundasınız.

Gelelim Sütlü buz ürünün içeriğine. İlk olarak ürünün Gönenli Süt Ürünleri tarafından Balıkesir’de üretildiğini söyleyelim. İçeriğe ilişkin etiketteki bir diğer önemli konu da ürünün %3,5 oranında süt yağı içerdiği bilgisidir. Bu haliyle ürün dondurma niteliği taşıyacak oranda süt yağına sahip değildir. Ürünün içeriğinde ilk sırada Pastörize İnek Sütü kullanıldığı görülüyor. Üründeki süt miktarı içerikte de belirtilmemiş fakat protein oranı üzerinden yaptığımız çıkarımda tek adet üründe 166 ml. Süt bulunduğunu hesaplyıoruz. Üründe bunun yanısıra Krema ve Yağsız süt tozu ve mevcuttur. Takipçimiz tarafından ambalajı tarafımıza iletilen ürünün pakette sıvı formda olduğu ve restoranlardaki özel makinelere dökülerek tüketime hazır hale getirildiği anlaşılmaktadır.

Üründe Sofra şekerinin yanısıra Glikoz şurubu kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle ürünü tek adedinde 21,8 gr. Şeker bulunuyor. Üründeki Laktoz yani süt şekerini hariç tutarsak tek adetten 14 gr. ilave şeker aldığını hesaplıyoruz. Bu da yaklaşık 7 tane küp şeker demektir.
Ürün içeriğinde bunların yanısıra Kıvam arttırıcılar, Emülgatör ve Aroma verici kullanıldığı görülmektedir. Bu haliyle üründe Guar gam ve Karragenan gibi katkı maddeleri yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Şeker, Krema, Yağsız süt tozu, Glikoz şurubu, Guar gam, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Aroma verici (Vanilya)
🔎Mc Donald’s Külah Besin Değerleri
👉Enerji 170 kcal
👉Şeker 21,8 gr.
👉Yağ 4,2 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri