Özel Duyuru

Açık yönetmelik maddelerine rağmen “hediyeli satışlar” devam ediyor.


“Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların satışını artırmaya yönelik uygulamalar kapsamında, çocuklar hedef alınarak, ürünle birlikte çocukların ilgi alanlarına ve beğenilerine yönelik hediyeler verilemez ve benzeri hiçbir pazarlama tekniği uygulanamaz.”
Bu madde Aralık ayında Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmelik Değişikliği’ne aittir.

Yine aynı yönetmelik değişikliğinin uygulama maddesine göre 30.06.2019 tarihinden itibaren yani okullar kapandıktan sonraki süreçte uygulanmaya başlamıştır. Bu yönetmelikle çocuklar için aşırı tüketilmesi tavsiye edilmeyen gıdaların satış, reklam ve pazarlamasında çeşitli kısıtlamalar getirilmiştir. Buraya kadar her şey çok güzel – ki tüm ana haber bültenlerinde süslü püslü ifadelerle bu kısımlar anlatıldı, bakanlar çıkıp konuşup “Çocuklarımızı koruyacağız. Onlara anne baba şefkatiyle yaklaşacağız.” diye güzel konuşmalar yaptılar. Fakat görüyoruz ki; Hepsi lafta kaldı.

1,5 aydır konuyla ilgili CİMER’e yaptığımız başvuru hala cevaplanmadı. Fast food restoranlarında oyuncaklı menüler satılmaya devam ediyor. Yanında oyuncak verilen yumurtalar ve benzeri aşırı şekerli ürünler satılmaya devam ediyor. Okul alışverişi reyonlarında markalar özel standlarla adeta devletin mevzuatıyla dalga geçiyorlar. Ve giyim mağazalarını, oyuncakçıları ve kitapçıları mesken tutan glikoz şurubu bombası ürünler şimdi de yine mevzuattaki açık ve net maddelere rağmen kalemkutusu hediyeleriyle sunuluyor.

Tek bir şey soracağız; Denetlemeyecekseniz, firmalara ses çıkarmayacaksanız, çocuklarımızı gerçekten korumayacaksanız… Bu yönetmelik değişikliklerini neden yapıyorsunuz? Bu gösteriş, bu aldatmaca kime ve neye karşı? Ticaret Bakanlığı’ndan ve başta “Çocuklarımıza anne şefkatiyle yaklaşacağız” diye çocukların gözüne baka baka söz veren Sn. Bakanı göreve çağırıyoruz. Cesur olun, biz binlerce kişiyle arkanızdayız. Bu firmaların devletimizle, yönetmeliklerimizle, kanunlarımızla, çocuklarımızla dalga geçmelerine izin vermeyin. Çocuklarımızı yedirmeyin. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğiz.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri