İlave Şekersiz, Unlu Mamuller

Starbucks Karabuğdaylı Fit Poğaça


Önceki hafta raftaki etiketinde bileşen listesi yer alan Karabuğdaylı Fit Poğaça’nın lanse edilen bu içeriklerinin eksik olduğunu belirtmiş hatta Starbucks’taki görevliden tam listeyi istediğimizde “İçinde ne varsa orada yazıyor” dediğini iletmiştik. Starbucks’ta ünlü bir diyetisyenin tarifiyle tanesi 6,5₺’den satışa sunulan poğaçanın raftaki içerik beyanında “Karabuğday unu, Beyaz peynir, Kaşar peynir, Nohut ve Dereotu” ifadeleri yer alıyor. Fakat bugün Starbucks Türkiye tarafından tarafımıza iletilen içerik tahmin ettiğimiz gibi sadece bununla sınırlı değil. Yani burada tüketiciye kesinlikle eksik bir beyan yapılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda rafta sunulan beyana ek olarak farklı bileşenler yer aldığı da görülüyor. Ürünün içeriğinde ilave şeker ve kabartma tozu haricinde katkı maddesi bulunmuyor. Fakat buradaki beyanın bu bileşenlerle sınırlıymış gibi sunulması yanlış bir algı oluşturuyor. Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada Karabuğday unu, Beyaz Peynir ve Yoğurt bulunduğunu görüyoruz. Yani üründe en çok bulunan üç içerikten sadece bir tanesi raftaki beyan listesinde yer alıyor. Bunun yanısıra üründe Karabuğday unu haricinde farklı bir un kullanılmaması içerik açısından olumlu bir durum – ki genelde bu tarz ürünlerde beyan edilen un haricinde de unlar kullanılıyor. Üründeki Karabuğday unu oranı %29’dur. Buna göre 90 gr.’lık tek adet poğaçada 27 gr. Karabuğday unu bulunuyor.

Gelelim ürünün besin değerlerine. Ürünün tek adedi 246 kcal enerji içeriyor. Tek adet poğaça 12,3 gr. Protein içeriyor. Üründeki yüksek protein içeriği dikkat çekici – ki büyük ölçüde peynir, yoğurt ve yumurta içeriğinden geldiğini görüyoruz. Ürünün tek adedinde ayrıca 10 gr. Yağ bulunuyor – ki üründe ilave bitkisel yağ olarak sadece Zeytinyağı kullanıldığını da belirtelim. Üründe ilave şeker olmadığını söylemiştik. Tek adette 24,4 gr. Karbonhidrat ve buna karşılık 3,1 gr. Lif bulunduğunu belirtelim. Ürünün yüksek lif miktarında da özellikle karabuğday ununun etkisi vardır. Son olarak ürünün fiyatı gibi kendi de biraz “tuzlu” olarak dikkat çekiyor. Tek adet Karabuğdaylı Fit Poğaça 1,8 gr. Tuz içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Karabuğday unu (%29), Beyaz Peynir, Yoğurt, Kaşar peynir, Nohut, Pastörize Yumurta, Zeytinyağı, Kabartma tozu [Kabartıcılar (Sodyum Bikarbonat, Disodyum difosfat), Mısır nişastası], Pastörize Yumurta sarısı, Su, Dereotu (%2), Tuz, Çörek otu.
🔎Karabuğdaylı Fit Poğaça Besin Değerleri
👉Enerji 246 kcal
👉Karbonhidrat 24,4 gr.
👉Yağ 10 gr.
👉Protein 12,3 gr.
👉Lif 3,1 gr.
👉Tuz 1,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet ürün (90 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri