Özel Araştırma

Amerika’da yasaklı renklendiriciyi lokuma koyduk; satıyoruz.


Bugün BİM marketlerde satılmaya başlayan bir ürünü sizlere aktarıyoruz. Ürün bilgilerini bizlere ulaştıran ve bu farkındalığa katkı sağlayan takipçimize teşekkür ediyoruz. Ürün 300 gr.’lık Simbat markalı Nar aromalı Lokum. Glikoz Şurubu içermez ifadesiyle satışa sunulan ürünün içeriğine baktığımızda yüksek şeker oranının yanısıra Renklendirici kısmı dikkat çekiyor. Öyle ki; ürün Ponceau 4R yani Ponzo 4R olarak bilinen kimyasal renklendiriciyi içeriyor. Bu renklendiriciyi ürünlerde çok sıklıkla görmüyoruz. Aslında kullanımı belirli sınırlamalar çerçevesinde Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olan bu renklendirici Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklı listesindedir. Yani A.B.D’de Ponceau 4R’nin gıdalarda kullanımı ve ithalatı yasaktır.

E124 koduyla bilinen Ponceau 4R’nin kimyasal ismi 1-(4-sulpho-1-napthylazo)- 2-napthol- 6,8-disulphonic acid, trisodium salt. Bu elbette birçoğumuz için hiçbir şey ifade etmiyor ama bunu şu sebeple yazıyoruz. E124 ya da Ponceau 4R yazınca çok da dikkat çekmeyen ya da bilinmeyen bu bileşenlerin aslında çok zincirli kiymasallar olduğunu söylemek gerekiyor. Ürün Kömür Katranı da denilen Sentetik boyalar sınıfında olduğunu da söyleyelim. Çünkü az önce yazdığımız bu kimyasalın sentezinde sentezi başlatan madde kömür katranıdır. Bu boylar azo boyalar olarak da bilinir.

Fareler üzerinde çeşitli dozlarda Ponceau 4R verilerek yapılan deneylerde farelerin bir kısmında ölüm gözlenirken; ölümlerin büyük çoğunluğunun dişi farelerde olduğu gözlenmiştir. Bunun yanısıra farelerde böbrek taşı, kör bağırsak, benekli karaciğer gibi bulgular saptanmıştır. Yine Ponceau 4R ile yapılan toksisite deneyi sonucunda böbrek taşı ve kalınbağırsakta ağırlık artışı tespit edilmiştir. Kimyasalın A.B.D.’de yasaklanma sebebi ise çocuklarda hiperaktiviteye sebep olması olarak tespit edilmiştir. Avrupa’da ise bileşenin kullanım sınırı kg.’da 0,7 mg.’dir.

Tekrar ürüne gelelim. Başta dediğimiz gibi üründe yüksek oranda ilave şeker bulunuyor. Tanesi 30 gr. olan lokumların tek adedinde tam 17 gr. İlave şeker olduğunu görüyoruz. Bu da tek adette 8 tane küp şeker demektir. Bu haliyle alınan kalorinin %55’i İlave şekerden gelmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, İç antep fıstığı (%20), Buğday nişastası, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma verici (Nar), Renklendirici (Ponceau 4R)
🔎Simbat Nar Aromalı Lokum Besin Değerleri
👉Enerji 125,5 kcal
👉Şeker 17,3 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 1,1 gr.
👉Lif 0,75 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek bir adet (30 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri