Coca Cola ülkemizde geçtiğimiz yıl rekor büyüme elde etti!


Geçen sene Coca-Cola satışlarıyla ilgili bir palyaşım yapmış ve firmanın yıllık hasılatının sadece Türkiye’de 4 milyar₺ olduğundan bahsetmiştik. Bu tablo ülkemizde Coca-Cola ürünlerinin ne denli yüksek miktarda üretildiğini ve bu uğurda ödediğimiz rakamı net olarak ortaya koyuyordu. Önceki hafta ise, firmanın 2018 Faaliyet Raporuna denk geldik ve bunun üzerine bir anket başlattık.

Ankette “Bunca bilinçlenme çerçevesinde Coca-Cola ürünlerinin 2018 yılı hasılatı geçtiğimiz seneye göre hangi yönde değişim göstermiştir?” diye sorduk. Anketimize 32 bini aşkın katılım oldu. Katılanların %62’si “Hasılatı Artmıştır” derken, %38’i “Hasılatı Azalmıştır” dedi. Bu çerçevede şimdi %38’i şaşırtacak detayları aktarıyoruz.

Coca-Cola firmasının içeriğinde Coca-Cola, Fanta, Sprite, Fuse tea ve Damla su gibi içecekleri de barındıran ürün gamı 2018 yılı boyunca toplam 650 milyon ünite kasa satış gerçekleştirdi. Bu satış oranı 2017 yılında 621 milyon üniteydi yani satışlar ürün bazında %4,8 artık gösterdi. Aynı şekilde firmanın net satış gelirleri de 2017 yılındaki 3,9 milyar₺’den 2018 yılında 4,7 milyar₺’ye ortalama %18’lik bir yükseliş gösterdi. Firmanın faaliyet kârı ise 2017 yılında 538 milyon ₺’den 2018 yılında 877 milyon ₺’ye tam %63’lük oranda artış gösterdi. Tüm bu veriler gösteriyor ki; tüm bilinçlenme ve farkındalık çalışmalarına rağmen Coca-Cola ürünlerinin satışı artıyor, firmanın satış gelirleri ve faaliyet kârları katlanmaya devam ediyor.

Faaliyet raporunun bir diğer etkileyici tespiti ise; firmanın Türkiye’de son 7 yıldaki en yüksek büyüme oranına kavuşmasıdır. Raporda aynen şunlar yazmaktadır; “Zengin ürün portföyümüz, pazara sunduğumuz yeni ürünler ve gerçekleştirdiğimiz aktivite ve promosyonlarla tüketici için değer yaratmaya 2018 yılında da devam ettik.”

Detaylara baktığımızda örneğin; Ürünün Coca-Cola Coffee+ aktiviteleri için; “Çeşitli üniversite aktiviteleri ve fuar katılımlarıyla tüketicilerin bu ürünü denemesi amaçlandı” diyerek üniversite öğrencilerinin hedeflendiği görülüyor. Yine Sprite Acılı Lezettler ile Yemeklerin Yanında reklamlarıyla “Acılı lezzetler” odağı ile yarattığı hissi yiyecekler ile birleştirip; tüketici algısını güçlendirdi deniliyor. Cappy ürünleri için ise firmanın “kahvaltı okazyonunu” yani kahvaltıları hedef aldığı ve reklamlarda kahvaltılara kattığı lezzeti vurguladığı belirtiliyor. Peki biz bunları yedik mi? Evet, görülen o ki yemişiz. Afiyet Olsun. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri