Özel Duyuru

Gıda Dedektifi bir uzman hesabı değil; tüketicileri koruyan bağımsız bir girişimdir.


“Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder.”

türkiye cumhuriyeti anayasası [172. madde]

Bu ifadeler Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 172. Maddesidir. Bu maddeye göre tüketiciler devlet tarafından korunmakta ve aydınlatıcı tedbirler alınmaktadır. Maddenin ikinci bölümü ise, tam olarak Gıda Dedektifi’nin kuruluş amacını ve bugün yürüttüğümüz sorumlu yayıncılığı tanımlamaktadır. Maddenin devamı; “Devlet tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” demektedir. Burada bir uzmanlıktan da bahsetmez – çünkü tüketicinin kendini koruma, sorgulama ve aydınlanma hakkı vardır. Gıda Dedektifi işte tanımlanan bu girişimdir.

Devletten bugüne kadar bir teşvik ya da teşekkür almadık. Ama en büyük takdiri sizlerden aldık ki; sadece 2,5 yılda 1 milyon kişiye yaklaşan bilinçlenen bir kitleyle – karşı konulamaz – bir farkındalık projesine imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Bugün milyon dolarlık firmaların CEO’ları tarafından stalklanan yayınlarımız özel firma toplantılarına konu ediliyor.

Yayınlarımızla firmaların üretim ve denetim süreçlerine katkı sağlıyoruz. Hiçbir yere bağımlı olmayan, hiçbir firmayla maddi ve organik bağ kurmayan hesabımızda yayınlananlar gıda endüstrisinde sessiz ama derinden bir değişimi gerçekleştiriyor. İşte bu değişime ayak uydurmak istemeyen bir takım endüstri savunucuları çeşitli genel geçer kabullerle girişimimizi itibarsızlaştırma gayretlerinden vazgeçmiyor. Benzerini dün de yaşadığımız bu süreçte bizleri “Instagram’da ünlü olmuş bir fenomen” ve sizleri de “Fan” olarak niteleyen bazı egoist uzmanların anlayamadığı tek bir şey var; Onların yapamadığını yaptık. Cesaret edemediğini başardık. Korktukları için söylemediklerini söyledik. Aman maaşımdan olurum diye göz yumdukları gerçekleri açığa çıkarttık. Sonuçta bizi ancak “ünlü olmuş bir fenomen” olarak niteler, algı yaparlar. Ama biz gücümüzü Anayasa’dan alırız. Tek bir çocuğu kanserden korusak, tek bir anne-babayı bile çocuğuyla sağlıklı yaşlanmasını başarsak fazlasıyla bize yeter. Daha önce de söyledik, bizi 1 kişi takip etse de; bu yayınlar bildiğimiz bu yolda devam edecek. Ve endüstri savunucuları er ya da geç pes edecek. #NeYediğiniziBiliLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri