Özel Araştırma

İngiltere’de Kanada’da A.B.D.’de MSG yok, Türkiye’de MSG’den haberimiz bile yok.


Az önce Mc Donald’s tarafından yıllardır ülkemizde satışta olan Mc Chicken ürününün içeriğini bir takipçimizin ilettiği veriler üzerinden yayınlamıştık. Ürünün ısıl işlem görmüş et ürünü olduğu, Palm yağı içerdiği gerçeğinin yanısıra MSG yani Monosodyum Glutamat içerdiğini Türkiye’de ilk kez Gıda Dedektifi olarak açıklamıştık.

Burada temel olarak sıkıntı elbette bu içerik bilgilerinin hiçbir şekilde tüketiciye açıklanmıyor olmasıdır.  Fakat bir başka yönüyle ürünün İngiltere, A.B.D. ve Kanada gibi ülkelerden farklı içerikle ülkemizde üretilmesidir. En bariz açıdan bakıldığında tüm dünyada tartışılan ve “yedikçe yedirir” vurgusuyla bilinen Monosodyum Glutamat yani MSG’nin bu ülkelerdeki hiçbir Mc Donald’s ürününde bulunmazken; ülkemizde bizim açığa çıkarttığımız McChicken’da yer alıyor olmasıdır. MSG ülkemizde başka hangi McDonald’s ürününde yer almaktadır? Bunu bilmiyoruz fakat görünen o ki sunulan ürünlerde MSG kullanımı söz konusudur. Bunun yanısıra firmanın MSG içeren Örn; Arabistan gibi diğer ülkelerde web sitesi üzerinden tüketiciye verdiği cevaplarla, MSG’li ürün içermeyen ülkelerdeki tüketicilere verilen cevaplar ironiktir.

İngiltere’de Mc Donald’s web sitesi üzerinden yaptığımız araştırmada “Ürünleriniz MSG içeriyor mu?” sorusuna firma tarafından “Birleşik Krallık’ta satılan hiçbir Mc Donald’s ürününde MSG bulunmamaktadır.” Denilmekte ve tüm içerik detayları web sitesi üzerinden tüketicilere açıkça sunulmaktadır. Yine Kanada’daki web sitesinde de “Ürünlerinizde MSG kullanıyor musunuz?” sorusuna; “Hiçbir ürünümüzde MSG kullanmıyoruz. Fakat ürünlerimiz bitki ve sebze proteinlerinden gelen doğal glutamat içermektedir.” ifadeleriyle cevap verilmiştir.

Aynı soru Birleşik Arap Emirlikleri’nde sorulduğunda firmanın cevabı ise ironiktir. Firma soruyu; “MSG gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir lezzet artırıcıdır ve yerel marketlerden satın aldığınız birçok gıda maddesinde de bulunabilmektedir. MSG’nin kullanımı gıda güvenliği yetkilileri tarafından yetkilendirilmiştir.” İfadeleriyle cevaplandırılmış ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde sunulan McChicken ürününde bulunduğunu belirtmiştir. Muhtemelen bize de Birleşik Arap Emirlikleri’ndekine benzer bir cevapla açıklama yapılacak ve MSG övülecektir. Peki biz bunu yiyecek miyiz? #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri