Hazır Yemek

McDonald’s McChicken Burger


Çok uzun yıllardır McDonald’s restoranlarında sunulan ürünlerden biri olan McChicken hamburgerin bugüne kadar içeriği hiçbir yerde bahsedilmedi. Firma da bu bilgileri tüketiciye açıkça beyan etmiyor. Yani kısacası yıllardır milyonlarca insan ne yediğini bilmiyor. Tabi içeriği açıklanmayan ürün sadece McChicken değil; Mc Donald’s Türkiye hiçbir ürününün içerik detaylarını tüketiciye sunmuyor. Sadece besin değerleri bilgisi sunuluyor – o da 100 gr. üzerinden değil ürünün adet gramajı üzerinden veriliyor. Bu haliyle ürünlerin 100 gr. bazındaki besin değerlerini bilemiyoruz. Sanıyoruz ki; bu ve bundan sonra yapacağımız paylaşım ülkemizde tüketici lehine bu yönde önemli bir gelişmeye sebep olacaktır.

Bu ürünün içerik bilgisi bir takipçimiz tarafından tarafımıza iletildi. Bu içerik bilgisinin yanısıra ürünü McDonalds Türkiye web sitesinde sunulan besin değerleriyle sizlere aktaracağız. Fakat bir detay; içerikte sadece McChicken etinin içeriği sunulurken, besin değerlerinde hamburger ekmeği ve arasındaki etin değeri sunulmaktadır. Hamburger ekmeğinin içeriğini de yine firmanın sunmaması sebebiyle bilememekteyiz. Bu arada üründeki etin 85 gr. olduğunu belirtelim.

Gelelim McChicken burgerin etinde bulunan bileşenlere. İlk olarak ürünün yasal tanımında “Isıl işlem görmüş et ürünü” olarak geçtiğini belirtelim. Bu da ürünün üretim aşamasında sucuk, salam ya da sosiste olduğu gibi çeşitli aşamalardan geçerek 60 ila 70 derecelerde ısıl işleme tabi tutulduğunu gösteriyor. Ürünün içeriğine baktığımızda temel olarak; Piliç eti ve yağı, su, Sodyum Polifosfat, tuz, maya ekstraktı, kaplama malzemesi ve Palm yağı içerdiğini görüyoruz. Burada tabii kullanılan tavuk eti ve yağının niteliğini tam olarak bilmiyoruz. Ayrıca üründe ilave olarak Palm yağı bulunduğu da dikkatimizden kaçmıyor. Ürünün ayrıca yağda kızartıldığını ve bu yağın da içeriğini bilmediğimizi belirtelim. Buna ek olarak içerikteki Kaplama malzemesi dikkat çekiyor. Bu kaplama malzemesinin içeriği ise ayrıca detaylandırılıyor.

İçeriğine baktığımızda –beklendiği gibi – buğday unu, mısır unu ve çeşitli nişastalar bulunduğunu görüyoruz. Kaplama malzemesinin bunlara ek olarak tuz, baharat karışımı, hardal ve pek şaşırtıcı olarak da adaçayı içerdiğini söyleyelim. Fakat bizi asıl ilgilendiren ve dikkat çeken kısım şudur ki; kaplama malzemesi aroma arttırıcı olarak Monosodyum Glutamat içermektedir. Yani Mc Donald’s restoranlarında aroma arttırıcı etkisiyle çok tartışılan MSG içeren McChicken satılmaktadır. Kaplama malzemesinde ayrıca nişasta bazlı bir şeker olan Dekstroz bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Piliç eti ve yağı, Su, Stabilizör (Sodyum Polifosfat), Tuz, Maya ekstraktı, Kaplama malzemesi [(Buğday unu, mısır unu, mısır nişastası, buğday nişastası, Modifiye Tapyoka Nişastası, Tuz, Baharat Karışımı, Hardal, Adaçayı, Sarımsak tozu, Turmerik ekstraktı, Pirinç unu, Aroma arttırıcı (MSG), Kabartıcı (Sodyum Polifosfat, Sodyum Bikarbonat), Dekstroz, Renklendirici (Paprika)], Bitkisel yağ (Palm yağı)
🔎McChicken Burger Besin Değerleri
👉Enerji 360,5 kcal
👉Karbonhidrat 53,5 gr.
👉Şeker 7,9 gr.
👉Yağ 9,9 gr.
👉Protein 17,5 gr.
👉Lif 6,7 gr.
👉Tuz 3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet McChicken burger için verilmiştir. Ürünün içeriği sadece et için verilmiş olup, hamburger ekmeğinin içeriği bilinmemektedir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri