Özel Araştırma

Okul Gıdasında MSG şoku!


Dün storyden paylaştığımız ve Okul Gıdası logosuyla kantinlerde satışına hazırlanan Ruffles markalı Patates Krakeri ürününü inceleyeceğiz. Ürün aslında bir cips fakat nasıl olduysa kraker olarak isimlendirilmiş ve yine nasıl olduysa “Okul Gıdası” onayı almıştır. Ürünün içeriğine olumlu açıdan bakarsak; üründe Palm yağı kullanılmadığını ve Soya Lesitini yerine Ayçiçek Lesitini tercih edildiğini görüyoruz. Fakat onun dışında ürüne özellikle eklenen Ketçap aromalı çeşni içeriğinin, ilave şeker ve dekstroz içeriğinin tartışmalı olduğunu açıkça söylememiz gerekiyor. Fakat bu üründe açık ve net olarak başta Monosodyum Glutamat olmak üzere Aroma Arttırıcıların varlığını vurgulamak gerekiyor. Bu haliyle; eğer bu ürüne “Okul Gıdası” denebiliyorsa bu projenin de başlamadan çöktüğünü –üzülerek- söylemek gerekiyor.

Yine de takdiri sizlere bırakmak üzere gelelim ürünün içeriğine. Ürüne baktığımızda ilk üç sırada; Patates gevreği, Mısır nişastası ve Kanola yağı olduğunu görüyoruz. Bunlar ürünün temel bileşenleri olarak dikkat çekiyor. Üründe ayrıca Ketçap aromalı çeşni, Şeker, Buğday unu, Yağsız süt tozu ve Dekstroz ile kabartıcılar, renklendiriciler sınıfında çeşitli katkı maddeleri yer alıyor. Burada dikkat çekici ayrıntılardan biri üründe İlave şeker olarak sofra şekeri ve nişasta bazlı şeker olan Dekstroz bulunmasıdır. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 7,6 gr. Şeker içerdiğini söyleyelim. İlave şekerden gelen kalori oranı bu haliyle %6,8 olarak hesaplanmaktadır. Ürünün 100 gramı şeker de dahil olmak üzere 68,8 gr. Karbonhidrat içermektedir. Bu karbonhidrat yükü yanındaysa üründe 3,6 gr. Lif bulunmaktadır. Bu oran tek pakette 0,7 gr. life denk gelmektedir – ki bu düşük lif oranı üründen alınan karbonhidratın kana hızla karışmasına ve hızlı bir yeniden acıkma sürecine sebep olacaktır.

Gelelim üründeki yağ miktarına ve doymuş yağ oranına. Üründe Palm yağı olmadığını söylemiştik. Onun yerine kullanılan Kanola yağı temel olarak Doymuş yağ oranı düşük bir yağdır. Buna göre ürün 100 gr.’da 1,6 gr. Doymuş yağ içeriyor ve bu haliyle doymuş yağdan gelen kalori oranı %3,2 olarak hesaplanıyor. İlave şeker ve doymuş yağdan gelen kalori oranı %10’u aşmadığından dolayı da ürün Okul Gıdası kriterlerine uygun kabul ediliyor.

Temel olarak baktığımızda üründeki Ketçap aromalı çeşni olmasa aslında teknik anlamda eleştirebileceğimiz pek bir şey yok gibi duruyor. Yani bu ürünün Ketçap aromalı çeşni bulunan değil de; sade patates cipsi içeriği ilave şeker ve dekstroz eklenmeden üretilebilse muhtemelen eleştirecek yönü çok azalmış ve teknik olarak kalori sağlama kriterlerine uymuş bir ürün karşımıza çıkacaktır. Fakat ürüne eklenen Ketçap aromalı çeşni ürünün niteliğini Okul Gıdası mantığından tamamen uzaklaştırmaktadır. Düşük lif oranıyla kan şekerini hızla yükseltecek nitelikteki bu ürüne eklenen Monosodyum Glutamat ve beraberindeki diğer aroma arttırıcılar ürünün Okul Gıdası olma mantığından uzaklaşmasına sebep oluyor. Öyle ki gerek düşük lif gerekse MSG içeriyor olması ürün tüketiminde “her teneffüste” çocukta bir şeyler yeme isteği olarak sisteme geri dönecektir. Aslında kantin satışlarında belirlenmeye gayret edilen prensipler temelde 15 dk.’lık teneffüs süresi sonrasında çocukların 40 dk. boyunca hareketsiz kalıp oturacağı ve dikkatle ders dinlemesi gerektiği gerçeklerini dikkat alması gerekmektedir – ki bu sebeple kalori dengesini sağlamaya yönelik hesaplamalar yapılmaktadır. Fakat görülen o dur ki; onay verilen bu ürünler bunu maalesef mümkün kılmayacak niteliktedir. Ufak bir detay; ürünün tek paketinden alınan 88 kcal enerji 30 kg. Ağırlığındaki bir çocuk tarafından ancak yarım saat koştuğunda yakılabilecek enerji vermektedir. Fakat teneffüs araları 15 dk. ile kısıtlıdır – ki buna çocuğun ürünü tüketme süresi de dahil edildiğinde değerli öğretmenlerin derslerde bir süre daha bu ve buna benzer ürünlerden alınan enerjileri boşaltmaları için fırsat vermeleri gerekmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Patates gevreği, Mısır nişastası, Kanola yağı, Ketçap aromalı çeşni [Şeker, Buğday unu, Tuz, Aroma arttırıcılar (Monosodyum Glutamat, Disodyum Guanilat, Disodyum İnosinat), Kırmızı biber tozu, Soğan tozu, Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Sodyum Diasetat), Potasyum Klorür, Aroma vericiler, Mısır nişastası, Renklendiriciler (Paprika ekstraktı), Doğal aroma verici], Şeker, Buğday unu, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Kabartıcılar (Monokalsiyumfosfat, Sodyum Bikarbonat), Yağsız süt tozu, Dekstroz, Renklendirici (Kurkumin)
🔎Ruffles Patates Krakeri Besin Değerleri
👉Enerji 88 kcal
👉Karbonhidrat 13,8 gr.
👉Yağ 3,1 gr.
👉Protein 1,1 gr.
👉Lif 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (20 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri