Gündem Özel

Okul Gıdası Uygulaması “Resmen” uygulanmıyor!


2 Temmuz günü Sağlık Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı’nın müşterek katılımıyla yapılan  Okul Gıdası lansmanında Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada; “Enerji yoğunluğu fazla olan yiyecekler kantinlerde asla satılmayack. Ticari kaygılar bir kenara bırakılacak. Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli” demişti. Yine aynı lansman toplantısında Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli; “Ailelerin çocukları bize emanet. Çocukların sağlıklı gıdaya erişimi ailelerin haklı talebiydi ve bizlerden beklentileriydi. Okul gıdası uygulamasıyla bir anlamda velilerimizle emanet sözleşmesi imzalıyoruz. Türkiye’de her 5 kişiden biri obez. Evlatlarımızın yüzde 25’i fazla kilolu. Okul gıdası logosuyla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceğiz, obeziteye karşı savaş açacağız. ” demişti.

Henüz Temmuz ayından yapılan bu açıklamalar sonrasındaysa elbette tüm ebeveynlerin beklentisi çocuklarının daha sağlıklı bir kantin ortamıyla karşı karşıya kalacağı yönündeydi. Bu haklı beklenti okulların açılmasıyla resmen son buldu. Öyle ki; geçtiğimiz seneki yanlışların hiçbir şekilde değişmediği, okul kantinlerinde okul gıdası logosu bulunmayan birçok ürünün satıldığı tarafımıza gönderilen fotoğraflardan ve mesajlardan tespit edildi.

Bunun yanısıra Okul Gıdası logosuyla satılan ürünlerde de içerik açısından yeterli inceleme ve denetimin yapılmadığı; MSG içeren cipslerin “kraker” adı altında Okul Gıdası logosuyla satıldığı tarafımızca kamuoyuna aktarıldı. Okulların açıldığı bu hafta sizlerden gelen yorum ve mesajlarda bu uygulamanın şu anda ülkemizin neredeyse hiçbir yerinde doğru uygulanmadığını gösterdi. Bu arada bazı takipçilerimiz tarafından “uygulamanın ertelendiğine ilişkin” bazı mesaj ve yazışma görselleri tarafımıza gönderildi. Bu yazışmalarda da Kantinciler Odası’nın yaptığı görüşmeler sonrasında uygulamanın ertelendiği kararı alındığı ortaya kondu. Böyle bir karar henüz ilgili bakanlıklar tarafından açıklanmadı fakat belli ki bu erteleme kararı “resmen” değilse de; “fiziken” uygulanıyor. Kararın resmen duyurulmasını bekliyoruz.

Bu süreçte henüz birkaç hafta önce Kantinciler Odası ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ankara’da bir aray geldiğini ve bu görüşmede “uygulamanın sıkıntılarının” konuşulduğunu öğreniyoruz. Görüşmede “bilim kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre ürün yapılmasının zorlukları ve sakıncalarının” konuşulduğu ve “bakanlığın bu görüşlere katıldığı ve konunun takipçisi olacağı” gibi skandal ifadeler var. Ailelerin emanetine sahip çıkma sözü veren bakanlığın Kantinciler ile bu tarz toplantılar yaparak “bilim kurulu” raporlarını yeniden değerlendirme kararı almaları ve uygulamayı erteleyerek “çocukların sağlığı” yerine “kantincilerin kazancı” ön plana alınmış olmaktadır. Konuyla ilgili resmi açıkalama gelmesini ve emanete sahip çıkılmasını bekliyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri