Gündem Özel

Okul Gıdası uygulaması “resmen” erteleniyor.


Haziran ayında üç bakanlığın ortak imzasıyla yürürlüğe giren “Okul Gıdası” uygulaması aylardan bu yana konuşulmuş ve ulusal basın üzerinden çokça duyurulmuştu. Biz yapılan lansman konuşmasında Sn. Bekir Pakdemirli’nin çocukları bir “fırsat” ve “pazar” olarak gören cümlesine dikkat çekmiş ve uygulamaya olan ön yargımızı ortaya koymuştuk. Okulların açılmasıyla yeniden gündeme gelen uygulamayla bu sefer de televizyonlarda tiyatrolaştırılmış haberler görmeye başlamıştık. Bir yandan da kantincilerin sessiz ama derinden tepkilerini gündeme getirdik. Bu bağlamda bundan birkaç hafta önce bakanlık yetkilileri ile bir araya gelen kantincilerin “Okul Gıdası” uygulamasının mümkün olmayan ve “sakıncaları” olan bir uygulama olduğu konusunda bakanlığa baskı yaptığı ve bakanlığın da bu durumu “anlayışla” karşıladığını öğrendik. Kaldı ki, yine Gıda Dedektifi olarak üretilen Okul Gıdalarının da iddia edilenin aksine MSG gibi kimyasal maddeler içerdiğini sizlere duyurmuştuk.

Gıda Dedektifi takipçilerinden günlerdir gelen mesaj ve görseller aslında uygulamanın kantinciler tarafından tanınmadığını açıkça teyit ediyordu. Günlerdir gündemde tuttuğumuz konu bugün Kantinciler ile Bakanlık yetkililerinin bir araya geldiği gizli toplantıda karara bağlandı; Okul Gıdası uygulaması başlamadan bitti.

Bu karar alınırken ilgili bakanlıklar tarafından “Çocuklar bizim emanetimiz” ifadelerinin bugün bu iptal kararıyla ayaklar altına alındığını da söylemek gerekiyor. Öyle ki; emanet kantincilerin maddi menfaatlerine kurban ediliyor. Çocukların tüketiminin zararlı olduğu yüksek kalorili, yüksek şekerli ve doymuş yağ içeren endüstriyel ürünler göz göre göre kantinlerde satılmaya devam edecek. Hangi meslek grubu olursa olsun devleti bu yapı karşısında aciz duruma düşüren ilgililerin – emanete hıyanet ettikleri gerçeği de düşünülürse – bulundukları mevkiilerin hakkını veremediği görüyoruz. Pazartesi günü yani tebliğin resmen başlayacağı 16 Eylül’de yayınlanacak resmi yazıyla uygulamanın erteleneceğinin duyurulmasını – üzülerek bekliyoruz. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri