Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Chokella Kakaolu ve Fındık Aromalı Tahıl Gevreği


Özellikle çocuklarla özdeşleşen endüstriyel ürünlerden birini inceleyeceğeiz; Chokella Tahıl Gevreği. Son yıllarda reklam, pazarlama ve kampanyalarla çocukların en önemli öğünleri olan kahvaltılarına göz diken bu ürünler gerek çizgi film karakterleri ve gerekse sosyal medyadaki reklam kampanyalarıyla çokça gündeme geldi, getirildi. İnceleyeceğimiz ürün kakaolu ve fındık aromalı bir tahıl gevreği.

Ürünün içeriğine baktığımızda %27,9 oranında tam buğday yanısıra pirinç ve mısır irmiği içeren bir üründen bahsediyoruz. Üründe 2. Sırada Sofra şekeri ve 3. Sırada bitkisel yağlar – Palm ve Ayçiçek yağı bulunuyor. Ürün ayrıca şeker içeriği olarak nişasta bazlı Maltodekstrin ve Glikoz şurubu içeriyor. Bu haliyle ürünün 30 gr.’lık tek porsiyonunda 7,2 gr. Şeker bulunuyor. Yani bir kaseye konan 30 gr.’lık ürün yaklaşık 4 tane küp şeker içeriyor. Bu şeker miktarına karşılık üründeki lif oranı ise 1,6 gr.’dır. Üründen alınan şeker dahil karbonhidrat miktarı ise 30 gr.’da 20 gr.’dır. Yani ürünün 3’te 2’si karbonhidrattan ibarettir.

Karbonhidrat ağırlıklı beslenme endüstrinin en sevdiği beslenme şekli çünkü hem kan şekeriniz hızla yükseldiğinde kendinizi iyi ve enerjik hissediyorsunuz hem de düştüğünde hemen yeni bir şeyler yeme isteğiniz ortaya çıkıyor. Bu da tüketilen üründen mutlu olma reaksiyonu sonrasında yeniden yeme isteğiyle aslın da endüstrinin tam istediği sürece girmenizi sağlıyor. Halihazırda şeker içeriği ve aroma vericilerle gayet güzel tadan ve kokan endüstriyel ürünlere bağımlı oluyor ve bir süre sonra bu sonsuz döngüye kendinizi kaptırmış buluyorsunuz.

Ürünün içerik detaylarında ayrıca çeşitli vitamin ve mineral ilaveleri olduğunu görüyoruz. Bu haliyle eklenen bu vitaminlerle ürün – faydalı bir hale getirilmesi hedefleniyor. Fakat bu durum üründen alınan kalorinin %22’sinin İlave şekerden geldiği gerçeğini değiştirmemektedir. Bu oranın Dünya Sağlık Örgütü’ne ve Gıda Kodeksi mevzuatına göre %10’u geçmemesi önerilmektedir. Özellikle çocuklar için en önemli öğün olan kahvaltıda tüketilecek süt ve süt ürünleri, yumurta, zeytin ile domates, salatalık, ceviz gibi gerçek gıdalar onların ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral ve enerjiyi sağlayacaktır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tahıllar (%50,4) [Tam buğday (%27,9), Pirinç, Mısır irmiği), Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Ayçiçek), Maltodekstrin, Yağsız süt tozu, Glikoz şurubu, Kakao tozu (%2,7), Kabartıcı (Kalsiyum Karbonat), Yağ azaltılmış kakao tozu (%2,6), Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Tuz, Doğal aroma verici (Fındık), antkioksidanlar (Tokoferolce zengin ekstrakt, Alfa-tokoferol), Vitaminler (Niasin, Pantotenik asit, D vitamini, B6 Vitamini, Tiamin, Riboflavin, Folik asit, Kalsiyum, Demir)
💉Alerjen Uyarı: Gluten ve süt ürünü içerir. Soya ve badem içerebilir.
🔎Chokella Tahıl Gevreği Besin Değerleri
👉Enerji 129 kcal
👉Şeker 7,2 gr.
👉Yağ 4 gr.
👉Protein 2,2 gr.
👉Lif 1,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri