Gazlı İçecek

Kızılay Nar Aromalı Gazlı İçecek


Son dönemlerde doğal maden suyu üreten neredeyse her markanın piyasaya sürdüğü meyveli ve aromalı içecekleri çokça görmeye başladık. İçeriğinde karbondioksit bulunan ve aslen maden suyu değil; soda ve hatta gazlı içecek formatında üretilen bu ürünlerden birini inceleyeceğiz; Kızılay Nar Aromalı Gazlı İçecek.

Ürün 250 ml.’lik cam şişelerde satılıyor ve ön yüzünde “B vitaminli” ve “Doğal pancar şekerinden üretilmiştir.” gibi olumlu uyarılar yer alıyor. Zaten ürünün markası Kızılay olunca da tüketicide ister istemez bir “sağlıklı” ürün algııs oluşmaktadır. Fakat ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Doğal mineralli su, Şeker ve Karbondioksit olduğunu görüyoruz. Tabii “doğal pancar şekeri” denilen aslında pancar şekerinden elde edilen sakkaroz yani bildiğimiz haliyle rafine sofra şekeridir. Bu haliyle işlenmiş bir ürünün “doğal şeker” olarak ifade edilmesi etiketleme tebliğine aykırı olduğu gibi tüketicide oluşturduğu algı sebebiyle etik ve doğru da değildir. Öyle ki; ürünün 250 ml.’lik tek şişesinde tam 25 gr. İlave şeker bulunmaktadır. Yani dile kolay; 12 tane küp şekerden bahsediyoruz. Doğal diye yutturulmaya çalışılan bu üründe neredeyse tek su bardağına atılmış tam 12 tane şeker! Bu haliyle üründen alınan kalorinin neredeyse tamamının ilave şekerden geldiği bu içeceği “doğal” veya “sağlıklı” olarak nitelemek mümkün değildir.

Üründe ayrıca Karbondioksit olduğunu söylemiştik. Doğal mineralli su yani maden suyu içeriğine gaz katılmak suretiyle bilinen haliyle sodaya dönüşmektedir. Yani yapay bir içecekten bahsediyoruz – ki ürün resmi olarak gazlı içecek sınıfındadır. Üründe ayrıca Asitlik düzenleyici olarak Sitrik asit, Koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve Sodyum Benzoat yer almaktadır. Ürüne ayrıca “sağlıklı” algıyı güçlendirmek adına Niasin, B6, Biotin ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. Bilinen isimleriyle Niasin B3 vitamininin, Biotin ise B7 vitaminidir. Tabii bu vitaminlerin doğal haliyle değil; kimyasal olarak sonradan eklenmiş şekilde üründe olduğunu belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Doğal mineralli su, Şeker, Karbondioksit, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Siyah havuç suyu konsantresi, Vitaminler (Niasin, B6, Biotin, B12), Aroma vericiler, Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat)
🔎Kızılay Nar Aromalı Gazlı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 105 kcal
👉Şeker 25 gr.
👉Yağ Yoktur.
👉Protein Yoktur.
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (250 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri