Gündem Özel

Çocuklarımız ticarete yenik düştü; Okul Gıdası logosu resmen ertelendi!


Okul Gıdası logosu uygulamasının haftalardır süren kantinci ve üretici firma baskısıyla bakanlık yetkilileri tarafından gizli toplantılar sonrasında erteleme kararını günler öncesinden duyurmuştuk. Bazı kanallar “okul kantinlerinde artık sağlıksız gıdalara yer yok” diyorken; biz an be an Ankara’dan gelen haberleri sizlere aktarıyor ve “Kantinciler bakanlığa baskı yapıyor. Karar ertelenebilir” diyorduk. 21 Ağustos’tan bu yana Tarım ve Orman Bakanlığı’na defalarca kez gidip gelen kantinciler ve üretici firma yetkilileri sonunda istediklerini aldı! Son bir ümit “haksız çıkmayı” beklerken; maalesef uygulamanın erteleme kararı resmileşti. Geceyarısı Resmi Gazete’de yayınlanan “Geçiş Süresi” maddesiyle Okul Gıdası Logosu uygulaması Eylül 2020’ye ertelendi!

“Çocuklarımız bize emanet” demişlerdi, emanete sahip çıkmadılar.
“Çocuklarımızı obeziteden koruyacağız” demişlerdi, koruyamadılar.
“Çocuklarımız sağlıklı beslenecekler” demişlerdi, beceremediler.
“Yüksek kalorili gıdalar çocukların öğrenmedeki becerilerini aksatıyor” demişlerdi, göz göre göre ertelediler.

Bunca söz ve daha fazlası üç beş kuruşluk sağlıksız ürünleri bu ülkenin geleceği olan çocuklara satarak para kazanmak uğruna yenildi. Bundan böyle bu koltuklarda oturan bakanlar ve bu bakanlara bağlı yetkililerin çocuklarımızın sağlığıyla ilgili tek bir söz söyleme hakkı yoktur. Yine kantinciler ve üretici firmaların baskısına boğun eğen bu kişilerin bulundukları mevkiilerin hakkını veremedikleri açıktır. İki çocuk sahibi bir baba ve tüm bu süreci yakından izleyen bir tüketici olarak açık yüreklilikle söyleyebilirim ki; daha sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için, daha sağlıklı bir gelecek inşa edebilmek için, geleceğimizin teminatı olan çocuklara sahip çıkabilmek için Gıda logosu uygulaması gibi şovlardan ziyade; cesur ve dürüst yöneticilere ihtiyacımız var. Bizim bakanlara değil, görenlere ihtiyacımız var. Bugün göz göre göre çocuklarımız kantin ticaretinin kurbanı olmuştur.

Birgün elbette Türkiye Cumhuriyeti’nin bu değerli mevkiilerini cesaretiyle taçlandıracak; yürürlüğe aldığı mevzuatları hakkıyla yürütecek, denetleyecek kişiler bakanlık koltuklarına oturacaktır. O güne kadar çocuklarınıza sahip çıkınız, kimselere emanet etmeyiniz. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri