Krakerler

Eti Sebzeli Balık Kraker


Birkaç haftadır sizler tarafından çokça gönderilen ve inceleme talep edilen yeni bir ürüne bakıyoruz, Eti Sebzeli Balık Kraker. Ürüne önceki gün bir markette rastladım ve etiket üzerinden inceleme şansı buldum. Ürün 35 gr.’lık paketlerde satılıyor. Paketin ön yüzünde balık ve ıspanak görselleri dikkat çekiyor.

Lafı hiç uzatmadan söyleyelim. Sebzeli ismi ve vurgusuyla satılan bu ürün %1 oranında Ispanak tozu ve %1 oranında Soğan tozu içeriyor. Yani sebzeden kasıt, 35 gr.’lık tek pakette 0,35 gr. ıspanak tozuyla 0,35 gr. soğan tozudur – ki ikisi birlikte 1 gr. bile yapmamaktadır. Üründe ıspanak ve soğandan daha yüksek oranda tuz bulunuyor. Yani ürüne sebzeli balık krakerden önce tuzlu balık kraker de dememiz gerekiyor.

Gelelim ürünün içeriğine; üründe ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağ ve İnvert şeker şurubu yer alıyor. Yani ürün tatlı bir ürün gibi gözükmese de içeriğinde invert şeker şurubu yani pancar şekeri şurubu yer alıyor. Bu da tabii ki pancardan gelen sakkaroz – diğer ismiyle glikoz ve fruktoz şurubu demektir. Bu haliyle ürünün tek paketinde 4,2 gr. İlave şeker bulunuyor. Yani bu ürünün tek paketini tüketen bir çocuk yaklaşık 2 tane küp şeker tüketmiş oluyor. Ürünün ilave şekerden gelen kalori oranı %10,3’dir.
Üründe bitkisel yağ olarak Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağları kullanıldığını söyleyelim. Bu haliyle ürünün tek paketinde 6,7 gr. Yağ bulunuyor ki bunun 3,1 gramı Doymuş yağdır. Ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı %17’dir. Son olarak üründe bal ve hardal aroma çeşnisi bulunduğunu fakat bal ve hardalın ekstraktı şeklinde çok düşük düzeylerde yer aldığını belirtelim. Ürün ayrıca tartışmalı bir içerik olan Sodyum Metabisülfit içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), İnvert şeker şurubu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen, Sodyum Hidrojen Karbonat), Bal ve Hardal aroma çeşnisi (%3) [Şeker, Tuz, Soğan tozu, Aroma vericiler, Buğday unu, Maydanoz tozu, Bal ekstraktı, Hardal ekstraktı], Tuz, Soğan tozu (%1), Ispanak tozu (%1), Aroma verici, Un İşlem maddesi (Sodyum metabisülfit)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, hardal ürünü ve sodyum metabisülfit içerir. Eser miktarda susam, süt ürünü ve yumurta içerebilir.
🔎Eti Balık Kraker Sebzeli Balık Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 163,5 kcal
👉Şeker 4,2 gr.
👉Yağ 6,7 gr.
👉Protein 2,9 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (35 gr.) için geçerlidir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri