Gazlı İçecek

Pınar Frii Kırmızı Üzümlü Gazlı İçecek


Bir süre önce çokça sorulan bir ürünü inceleyeceğiz. Ürünün farklı çeşitleri mevcut fakat içerik açısından çok da fark olmadığından biz – en renkli – çeşidi olan Kırmızı üzümlü çeşidini seçtik. Tabi kırmızı üzümlü diyoruz ama artık takdir edersiniz ki üründe kırmızı üzüm elbette yok. Ürün üzüm suyu konsantresi içeriyor fakat bunun da oranı belli değil. Ama tahminimizce çok düşük olacak ki üretici firma ürüne üzüm aroma vericisi ekleme gereği duymuş. Ürün 250 ml.’lik özel tasarım bir şişede – ne kadar önemliyse – satılıyor. Ürünün ambalajının ön yüzünde “B vitaminli” ve “Üretiminde Doğal kaynak suyu kullanılmıştır” ifadeleri ürünün kendini aklama çabalarından biri olarak dikkat çekiyor. Ama bu ifadeler en net ve açık haliyle “ikiyüzlü” bir algının parçalarıdır.

Öyle ki, ürün B vitamini ve Doğal kaynak suyu içerirken; aynı zamanda ufacık tek adet şişede 15 tane küp şekere yakın oranda – 29,7 gr. İlave şeker içeriyor. Bu oranın yanısıra üründe elbette lif oranı çok düşük – ki bu sıvıyı vücudunuza aldığınızda kan şekerinizin tavan yapacağını, size kısa sürede ani bir enerji vereceğini ve aynı şekilde kısa sürede yakamayacağınız bu enerjinin vücudunuzda yağ olarak depolanma sürecine gireceğini söyleyelim. Diğer yandan bu yüksek şeker oranıyla kan şekeri dengeniz alt üst olacağından kısa sürede acıkma hissi yaşama ihtimalinizin yüksek olacağını da söyleyelim.

Ürünün gazlı bir içecek olduğunu da belirtelim. Öyle ki ürün karbondioksit içeren bir sudan ibarettir. Tabi bu suya ambalajdakilere ek olarak birçok katkı maddesi ilave edilmiştir. Bunlardan en dikkat çekici olan kolaya da koyu rengini vermeye yarayan E150d kodlu; Amonyum Sülfit Karamel’dir. Bu bileşenin kanserojen etkisi ve kanser ile ilişkisini konu alan paylaşımımız bulunuyor. Bunun yanısıra ürün Asitliği Düzenleyici, Kıvam arttırıcı ve Koruyucu katkı maddeleri içermektedir. Üründe Koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve Sodyum Benzoat yer alıyor. Ürün reklamında “çok da umrumda değil” anlamına gelecek; “Çok da frii” ifadesini vurguluyor. Sanırım bunu tüketicilerin sağlığı için söylemiş oluyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Doğal kaynak suyu, Şeker, Üzüm Suyu konsantresi, Karbondioksit, Asitliği Düzenleyiciler (Sitrik asit, Sodyum sitrat), Renklendiriciler (Antosiyaninler, Amonyum Sülfit Karamel), Kıvam arttırıcılar (Akasya gamı, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Üzüm aroma vericisi, Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Vitaminler (B6 vitamini, B12 vitamini)
🔎Pınar Frii Üzümü Gazlı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 120 kcal
👉Şeker 29,7 gr.
👉Yağ <1,25 gr.
👉Protein <0,06 gr.
👉Lif <0,05 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (250 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri