Özel Açıklama

Torku Limonata paylaşımına ilişkin açıklamamızdır.


Bugün yayınladığımız Torku markalı limonata içermediği limon ile çok tartışıldı. Ürün daha önce de incelemesini yaptığımız bir ürünün bardak versiyonuydu. Bu limonatanın içinde limon olmaması hatta adının bile geçmemesi daha önce de benzerlerini yaptığımız bu yayını yapmamız için yeterliydi. Her zamanki gibi amacımız tüketici farkındalığı geliştirmek ve etiket okuma önemini vurgulamaktı.

▫️Yüzlerce mesaj ve yorumda gördük ki; “Bunu Torku’dan beklemezdik”, “Sen de mi Torku?”, “Yerli diye güveniyorduk” ifadeleriyle hala marka bazlı tercihler ve marka güveni ürünlerin içeriklerinden daha ön plandadır. Bunun yanısıra gün boyunca milli markaları karaladığımız, Torku’ya saldırırken Ülker’i kolladığımız, yabancı markaları hiç incelemediğimiz gibi birçok mesnetsiz ithamla karşı karşıya kaldık. Hatta bir takipçimiz tarafından gönderilen ve ilk kez story yayınıyla gündeme getirdiğimiz bu ürünün doğruluğundan bile şüpheye düşülerek yayınlarımızın güvenirliği sorgulandı.

▫️Daha önce de Torku Limonata içeriğini yayınladığımızı söylemiştik. Ürünün litrelik versiyonunu Ramazan ayında hesabımızda yayınlamış ve ürünün piyasadaki diğer benzer ürünler gibi %10 oranında Limon bulunan konsantre içerdiğini yazmıştık. Ürünün tek bardağında 14 tane küp şeker bulunduğunu da özellikle vurgulamıştık. Bugünkü yayımızdaysa üründe limon bulunmadığı hatta içeriğinde adının bile geçmediğini söylemiştik. Yani ürünün bardak versiyonu ile litrelik versiyonu arasında bir içerik farkı mevcuttu.

▫️Konuyla ilgili olarak akşam saatlerinde bir Torku çalışanı ağzından baklayı çıkarttı; “Limon içermeyen bu versiyon A101 marketleri için ucuz versiyon olarak 2 ay boyunca üretilmişti.” Bu haliyle bir kez daha gördük ki; bir marka bir ürünü ucuzlatmak adına içeriği değiştirebiliyor. Markası ne olursa olsun – ki markanın güvenilirliğini de hiçe sayarak – her türlü bütçeye uygun ürünü hammaddeden kısarak üretiliyor. Bunu yaparak kaliteden taviz veriyor; sloganlarını ve markasını değiştirmiyor yani -çaktırmadan- o marketteki tüketiciye aynı ürünmüş gibi sunuyor. Limonu değil; limon suyu konsantresini bile o tüketicilere çok görüyor. Ne diyelim? Doğal olarak şaşırmadık. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri