Özel Duyuru

Bebivita markasına ait Tahıl Bazlı Ek Gıdalar hakkında toplatılma kararı çıkartılmıştır.


Önceki haftalarda İngiltere’de satışa sunulan anne sütü arttırıcı ürün ile Türkiye satışa sunulan ürün arasındaki farklılıklar sebebiyle gündeme getirdiğimiz Hipp firması şimdi de bir toplatılma kararıyla gündeme geldi. Hipp firmasının yan markası olan Bebivita’nın Tahıl bazlı ek gıdalarıyla ilgili birkaç gündür sosyal medyada dolaşan bir belgeyi bugün itibariyle teyit ettik. 10 Eylül 2019 tarihli belgeye göre Bebivita markalı Tahıl Bazlı Meyveli Sütlü ve Kırmızı Meyveli Sütlü ürünlerinde tebliğe aykırı ekstrakt bulunduğundan dolayı toplatılma kararı verildi. Toplatılma için verilen süre 17 Eylül’e yani geçtiğimiz hafta doldu ve sonrasında da resmi yazı sosyal medyada dolaşmaya başladı. Tabi bununla birlikte ciddi bir bilgi kirliliği de oluştu. Tüm bunlara rağmen ne bakanlık ne de firma yetkilileri sessizliğini bozmadı. Hatta firmanın sosyal medya hesaplarında toplatılan ürünün reklamına önceki gün itibariyle devam ettiği görülüyor. Yani sosyal  medyadaki paylaşımlar olmasa bu toplatılma kararından haberimiz olmayacaktı.

Önceki haftalarda yaptığımız yayın sonrasında Hipp çalışanları tarafından çeşitli troll saldırılarına da maruz kalmıştık. O zamanki gibi şimdi de doğru bilgiyi dürüst ve bağımsız şekilde sizlerle paylaşacak ve firmadan tüketicilerin merakını giderecek bir açıklama bekleyeceğiz. Çünkü aynı markaya ait farklı duyumlar da alıyoruz. Ama daha da önemlisi sosyal medyada “çocukların sağlığının tehlikede” olduğu vb. bilgi kirliliği oluşturacak yorumlar dolaşıyor. İlk olarak ürünün toplatılma gerekçesini net olarak söyleyelim; üründe tebliğe göre bulunmaması gereken meyve ekstraktları bulunuyor. Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları Tebliği’nin ilgili ekinde belirtildiği üzere bebek ve çocuk ek gıdalarında sadece vanilya ekstraktı kullanılabiliyor. Fakat bu üründe farklı ekstraktlar kullanıldığı tespit ediliyor. Tabii bu tespit ürün rafa gelene kadar ülkeye giriş aşamasında nasıl yapılamıyor? Bu durumu da elbette bakanlığın açıklaması gerekiyor.

Tüm bunların yanısıra üründe bebek ve çocukların sağlığını direkt olarak etkileyecek bir aykırılık bulunmadığını da resmi kanallardan alınan bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaşalım. Bu haliyle sosyal medyadaki bilgi kirliliğini de bir nebze gidermiş olmayı ümit ediyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri