Özel Araştırma

Peynir altı suyu deyip geçmeyin; eşsiz faydalarını öğrenin.


Peynir altı suyu peynir yapımı sırasında pıhtıyı süzme işleminden sonra geriye kalan, süt bileşenlerinden laktoalbumin ve laktogulobülin gibi serum proteinleri ve değişen düzeylerde laktoz, yağ, mineral ve vitaminleri içeren önemli bir yan üründür. Peynir yapımına göre farklılık gösterse de; peynir yapımında kullanılan sütün %70 ila %90’ı peynir altı suyu olarak elde kalmaktadır.

Whey proteini olarak da bilinen laktoalbumin ve laktogulobülin gibi serum proteinlerinin insan sağlığı üzerinde çok sayıda olumlu etkisi var. Yapılan araştırmalarda peynir altı suyundaki bileşenlerin antioksidan işlevi olduğu, HIV hastalarının hücre yapılarında bile olumlu etki bıraktığı tespit edilmiştir.Hipertansiyon hastaları üzerinde yapılan araştırmada hipertansiyona karşı koruyucu etkisi görülmüştür. Kolon kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türlerinde de koruyucu etkiye sahip olduğu ve bağışıklığı arttırdığı kanıtlanmıştır. Peynir altı suyunun yüksek kalsiyum içeriği sebebiyle kemik gelişimini desteklediğini, Osteoporoz oluşumunu engellediğini ve vücut yapısını koruyarak obezite oluşumuna karşı koruyucu etkisi olduğunu araştırmalar göstermektedir.

Bunun yanısıra yapılan araştırmalar baş ve boyun bölgesinde tümör olan – özellikle yetersiz beslenen – kişilerde bağışıklık sisteminin arttığı yönünde bulguları paylaşmaktadır. Peynir suyundaki zengin besin öğeleri sayesinde vücudun kansere karşı dayanım kazanması sağlanmaktadır. Bağırsak hastalıkları ve yaraların hızla iyileşmesi de yine peynir suyunun vücuda olumlu etkileri arasında sayılmaktadır. Deri yangısı ve Glukoma gibi hastalıklarda da ilaçların yan etkilerini göstermeyen bir tedavi destekleyici yöntem olarak öne çıkmaktadır.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri