Özel Araştırma

Al birini vur ötekine; Şekersiz Coca Cola’lar arasındaki farklılıkları inceliyoruz.


Şu anda piyasada standart yani şekerli ürünlerinin yanısıra iki farklı “şekersiz” çeşidi olan Coca Cola’nın “Light” ve “Zero” isimleriyle satılan ürünlerini inceleyeceğiz. Ürünler 250 ml.’lik yeni nesil “teneke kutularda” satılıyor. Her iki üründe de sofra şekeri ya da nişasta bazlı mısır şurubu yerine tatlandırıcılar bulunuyor.

İlk olarak ürünlerin içeriğinin temel olarak aynı olduğunu belirtelim. Yani her iki üründe de Su, Karbondioksit ve E150d kodlu Amonyum Sülfit Karamel bulunuyor. Bunun yanısıra her iki ürün de Asitlik Düzenleyici olarak; Fosforik asit ve Sodyum Sitrat, Koruyucu olarak; Potasyum Sorbat içeriyor. İki ürün arasında kullanılan aroma vericiler arasında da farklılıklar mevcut. Tabii içerikleri hakkında bilgi sahibi değiliz fakat “Light” ürünü Doğal aroma vericiler içeriyorken; “Zero” ürününde Aroma vericiler yani sentetik bileşenler bulunuyor.

Bunun yanısıra; ürünler arasındaki bir diğer farklılık da kullanılan Tatlandırıcı bileşenlerde ortaya çıkıyor. “Light” olarak pazarlanan ürün sırasıyla Aspartam ve Asesülfam Potasyum içerirken; “Zero” olarak pazarlanan üründe bu tatlandırıcılara ek olarak ayrıca Sukraloz yer alıyor. Yani “Sıfır” anlamına gelen Zero ürününde; Light ürününden daha fazla tatlandırıcı yer alıyor. Bu haliyle “zero” ifadesine rağmen; daha fazla tatlandırıcı içermesi yönünde tüketiciye yansıtılandan daha farklı bir algı olduğuna dikkat çekelim. Gelelim içerikteki tatlandırıcılara ve etkilerine;

Aspartam, 1965 yılında kimyasal yollarla sentezi gerçekleştirilen ve 1981 yılında FDA tarafından soğuk içeceklerde kullanımına izin verilen bir yapay tatlandırıcıdır.

#Neyediğinizibilin

Aspartam’a ilişkin olarak birçok bilimsel çalışmada henüz insan sağlığına zararlı etkilerinin kanıtlanmadığı veya iddia edilen olumsuz etkilerin doğrulanmadığına ilişkin değerlendirmeler bulunmaktadır. Aspartam’ın sağlığa olumsuz etkilerinin tartışmalarının yanısıra belirtmek gerekir ki; bu yapay tatlandırıcı sakkarozdan yani sofra şekeri olarak bildiğimiz şekerden 200 kat daha tatlı bir etki bırakmaktadır. Yani sağlığa etkilerinin yanısıra tat reseptörlerimizi etkileyen, damak tadımızı körleştiren ve sürekli kullanımında gerçek tatlardan bir “tat” alamıyor olmamızı sağlayan bir etki bırakmaktadır. Olayın bu yönü çok tartışılmamaktadır.

Asesülfam Potasyum 1967 yılında yine bir kimyager tarafından keşfediliyor ve 1988’de WHO tarafından gıdalarda kullanımı onaylanıyor

#neyediğinizibilin

Her iki üründe de yer alan Asesülfam Potasyum ise 1967 yılında yine bir kimyager tarafından keşfediliyor ve 1981 yılında yani Aspartam ile aynı yıl WHO tarafından değerlendirilmeye alınarak 1988’de onaylanıyor. Benzer şekilde sofra şekerinden 200 kat daha tatlı olan Asesülfam Potasyum, yapılan çalışmalara göre vücutta hiçbir metabolizmaya katılmadan, aynen atılmaktadır.

Sukraloz şeker kamışından üretiliyor ve 1991 yılında Kanada’da onaylanarak gıda kullanımına izin veriliyor.

#neyediğinizibilin

Son olarak sadece “Zero” ürününde bulunan Sukraloza geliyoruz. Sukraloz diğer tatlandırıcılardan farklı olarak tamamen yapay olmayan, şeker kamışından üretilen bir bileşendir. Bu haliyle 1991 yılında Kanada’da onaylanan bu tatlandırıcı Sakkarozdan yani sofra şekerinden elde edilmektedir. Fakat buradaki temel farklılık yine tatlandırıcının tüketiminde verdiği etkiyle ortaya çıkmaktadır. Öyle ki; Sukraloz sofra şekerinden tam 400 ila 800 kat daha tatlıdır. Ve yine sofra şekerinden farklı olarak kalorisiz bir tatlandırıcıdır.

Bu haliyle “Zero” ürünün “Light” ürününe göre daha fazla tatlandırıcı içerdiğini ve çok daha tatlı bir etki bırakacağını belirtmek gerekiyor. Öyle ki; Zero ürününde Sukralozun da etkisiyle sofra şekerinden çok daha keskin bir tat almanız olasıdır. Ürünlerdeki aroma vericiler arasındaki farklılıklar da düşünüldüğünde görülen o ki; Coca Cola Zero’daki güçlü kampanyasıyla aslında içeriğini değiştirdiği ürününü piyasada hakim kılmaya çalışıyor. Son olarak; bu ürünlerde hiçbir besin değeri olmadığını ve vücudun bu ürünlerden hiçbir fayda sağlamadığını da belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

📌Coca Cola Light İçindekiler; Su, Karbondioksit, Renklendirici (Karamel), Asitlik Düzenleyiciler (Fosforik asit, Sitrik asit), Doğal aroma vericiler, Tatlandırıcılar (Aspartam, Asesülfam-K), Koruyucu (Sodyum Benzoat), Kafein (maks. 0,150 gr/l)

📌Coca Cola Zero İçindekiler; Su, Karbondioksit, Renklendirici (Karamel), Asitliği Düzenleyiciler (Fosforik asit, Sodyum Sitrat), Tatlandırıcılar (Aspartam, Asesülfam-K, Sukraloz), Koruyucu (Sodyum Benzoat), Aroma vericiler, Kafein (maks. 0,150 gr/l)Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri