Ekmek

Eti Etimek Klasik


Çok uzun yıllardır raflarda gördüğümüz Eti markasıyla üretilen Etimek Klasik ürününü inceliyoruz. Ürün uzun zamandan bu yana “sade kızarmış ekmek” olarak tüketiciye sunuluyor. Ürün 125 gr.’lık paketlerde satılıyor ve tek pakette 14 dilim ekmek bulunuyor. Yani tek bir dilim Etimek yaklaşık 9 gr. geliyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağ ve Şeker olduğunu görüyoruz. Ürünün 100 gr.’da 4,4 gr. gibi aslında düşük sayılabilecek oranda yağ içerdiğini belirtelim. Fakat bu düşük düzeydeki yağda bile maalesef sıradan bisküvilerde, krakerlerde kullanılan standart bitkisel yağ karışımını kullandığını görüyoruz. Bu haliyle ürün Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağı karışımı içeriyor. Üründe ayrıca şeker ilavesi de dikkat çekiyor. Ürünün 100 gr.’da içerdiği 7,2 gr. şekerin hangi miktarda ilave şeker olduğunu ise bilmiyoruz. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 5 gr. Lif içerdiğini de belirtelim. Ürün içeriğinde ayrıca yaş maya, tuz ve malt ekstraktının yansııra Ayçiçek lesitini de bulunduğunu görüyoruz.

Monosodyum Glutamat ile Malt ekstraktı aynı şey değildir. Öyle ki, malt ekstraktı buğday veya arpadan üretilen malt ekstraktı doğal olarak glutamik asit içerir.

#neyediğinizibilin

Çokça sorulan bir konu Malt ekstraktı. Hatta bazı sosyal medya hesaplarında MSG ile Malt ekstraktını bir tutan gönderiler bulunuyor. İlk olarak bu iki olguyu birbirinden ayırmak gerekiyor. Öyle ki, Monosodyum Glutamat ile Malt ekstraktı aynı şey değildir. Öyle ki, malt ekstraktı buğday veya arpadan üretilen malt ekstraktı doğal olarak glutamik asit içerir. Glutamik asit anne sütü de dahil birçok gıdada doğal olarak bulunan ve ihtiyacımız olan bir bileşendir. Fakat Monosodyum Glutamat’ta durum farklıdır. MSG olarak da bilinen bu bileşen glutamik asitin glutamat tuzudur. 20. Yüzyılın başında Tokyo’da bir deniz yosununda keşfefilen Glutamik asitten üretilen bu tuz Çin tuzu olarak da bilinmektedir. Bu tuzun MSG gibi formlarda tüketiminin aromayı arttırdığı ve tüketilen şeyi daha lezzetli hale getirdiği, doyma hissinin kaybolmasını sağladığı ve daha çok yeme isteğini arttırdığı biliniyor. Bunun aksine de araştırmalar mevcut. Fakat buradaki temel hatanın MSG ile Malt ekstraktını bir tutmak olduğunu söylemek gerekiyor. Bunun yanısıra ürünün Maya ekstraktından dolayı doğal olarak glutamik asit içerdiğini de söyleyelim.

Son olarak ürünün besin değerlerine geliyoruz. Üründen 2 dilim tükettiğinizde yaklaşık 72 kcal enerji alıyorsunuz. Bu kalorinin temel olarak Karbonhidrattan geldiğini söylemeye gerek yok. Çünkü sonuçta bir bir ekmek. Üründe şaşırtıcı durum ise protein oranında. Öyle ki, ürün 100 gr.’da 10 gr. Protein içerdiği belirtiliyor – ki üründe böylesi bir protein kaynağı bulunmuyor. Bu haliyle ürünün 2 dilimde 1,8 gr. Protein içermesi de ilginç bir durum. Bu konuyu firmaya sorarak mantıklı bir cevap almaya çalışacağız. Ürünün 2 diliminde sadece 0,9 gr. Lif olduğunu da ayrıca belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Şeker, Yaş maya, Tuz, Malt ekstraktı, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini)
💉Alerjen Uyarı: Gluten içerir. Süt ürünü ve yumurta içerebilir.
🔎Etimek Besin Değerleri
👉Enerji 71,4 kcal
👉Şeker 1,3 gr.
👉Yağ 0,8 gr.
👉Protein 1,8 gr.
👉Lif 0,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri iki dilim (~18 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri