Bisküvi ve Kurabiye

Ülker Hanımeller Asorti Tatlı Kurabiye


“Bu pakette annenizin kurabiyesinin lezzeti var”
Üründe Palm yağı var, İnvert şeker şurubu var, Aroma vericiler var, Soya lesitini var, Poligliserol polirisinoleat var. Annelere mi hakaret ediliyor yoksa annelerle dalga mı geçiliyor? Karar sizin.

Çok uzun yıllardan bu yana “Anne eli değmiş gibi” sloganıyla satılan Ülker Hanımeller ürününü inceleyeceğiz. Ürün 170 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün içeriğine baktığımızda; Buğday unu, Palm yağı, Şeker ve İnvert şeker şurubu dörtlüsü dikkat çekiyor. Öyle ki ürün 100 gr.’da 23 gr. yağ ve 24 gr. Şeker içeriyor. Yani başka bir deyişle ürünün %47’si yağ ve şekerden ibarettir. Elbette kurabiye bu diyebilirsiniz. Fakat yağ Palm yağı; Şeker de sofra şekeri ve sofra şekerinden imal edilmiş İnvert şeker şurubu olunca etkisi de ağır oluyor. Peki invert şeker şurubu ne demek?

Hazır yeri gelmişken söyleyelim çünkü bu şeker şurubunu daha fazla görmeye başlayacağız. Öyle ki, İnvert şeker şurubu özellikle nişasta bazlı şeker kotası kararları sonrasında Torku’nun ardından Eti ve Ülker tarafından da kullanılmaya başladı. Teknik olarak bakıldığında elbette mısır nişastasından elde edilen glikoz-fruktoz şurubundan farklı olsa da; içerik ve vücuda alındıktan sonraki etkileri açısından çok da farklı bir bileşenden bahsetmediğimizi söyleyelim. Öyle ki; aslında %50 Glikoz ve %50 Fruktozdan oluşan sakkaroz yani pancar şekerinden şurup ürettiğinizde bu da teknik olarak bir glikoz-fruktoz şurubu oluyor. Yani mısır şurubu ya da invert şeker şurubu farketmiyor; her ikisini de tükettiğinizde glikoz-fruktoz şurubu tükettiğinizi söyleyelim. Burada dipnot olarak; kimi mısır şurubu formulasyonlarında fruktoz oranının nispeten daha yüksek olduğunu belirtebiliriz. Fakat ağıza alındıktan hemen sonra başlayan sindirim sürecinde her iki şurubun da aynı kapıya çıktığını belirtmek gerekiyor.

Peki gelelim diğer bileşenlere; Anne eli değmiş gibi üretildiği iddia edilen bu üründe oranını bilmediğimiz miktarda elmalı marmelat, yumurta, fındık ve kakao tozu bulunuyor. Ayrıca, elmalı marmelatın içeriğini de bilmiyoruz. Üründe ayrıca yağsız süt tozu ve peynir altı suyu gibi süt ürünleri de yer alıyor. Ürünü tüketirken alerjen uyarıları dikkat almak gerekiyor çünkü çok sayıda alerjen bileşenin bir araya geldiğini görüyoruz. Ürünün 170 gr.’lık tek paketinde 40 gr. şeker yani yaklaşık 20 tane küp şeker olduğunu söyleyelim. Paketten ortalama 20 tane kurabiye çıksa, her bir kurabiyenin 1 küp şekere denk geldiğini belirtmek gerekiyor. Ürünün besin değerleri tablosunda lif oranının ise belirtilmediğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Şeker, İnvert şeker şurubu, Elmalı marmelat, Yumurta, Fındık, Kakao tozu, Tuz, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Yağsız süt tozu, Nişasta, Peyniraltı suyu tozu, Aroma vericiler, Tam yağlı süt tozu, Emülgatörler (Soya Lesitini, Poligliserol polirisinoleat)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, yumurta, fındık, süt ürünleri ve soya ürünü içerir.
🔎Hanımeller Besin Değerleri
👉Enerji 833 kcal
👉Şeker 40,8 gr.
👉Yağ 39,1 gr.
👉Protein 8,6 gr.
👉Lif Belirtilmemiştir.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (170 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri