Çikolata ve Gofret

Torku Nobir Çikolata Kaplı Gofret


Geçtiğimiz hafta yaptığımız limonata paylaşımı sonrasında “taraflı” yaklaşmakla suçlandığımız Torku ürünlerini incelemeye devam ediyoruz. Bu ithamlar sonrasında web sitemizdeki marka bazlı inceleme sayılarına göz atmış ve Torku ürünlerini benzer segmentte üretim yapan Ülker ve Eti ürünlerine nazaran daha az incelediğimizi farketmiştik. Evet; “taraflı” olmakla suçlayan kesim haklı olabilir çünkü Torku’nun bunca çeşitteki ürününe rağmen Gıda Dedektifi’nde çok az incelendiği kabul ediyoruz. Hatta bu bağlamda markaya karşı oluşan fanatizme ulaşan bilinçsizlikte de katkımız olabileceğini düşünüyoruz. Fakat şunu eklemeden geçmeyelim; bu süreçte oluşturduğumuz “Hurma yağı Palm yağı demektir” farkındalığını şimdi inceleyeceğimiz ürün paketinde de görebiliyoruz. Evet; artık Hurma yağı değil, Palm yağı yazıyor. Bu haliyle ürün incelemelerine Torku Nobir Çikolata Kaplı Gofret ile devam ediyoruz. Ürün 35 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda %49 oranında Fındık Kreması ve %33 oranında Sütlü Çikolata içerdiğini görüyoruz. Fındık Kremasının içeriğine baktığımızdaysa doymuş yağ oranı en yüksek iki yağın tam hidrojenize – yani margarin formuyla – üründe yer aldığını görüyoruz. Üründe bulunan fındık kremasında margarinin hemen ardından %16 Fındık püresi bulunuyor. Bu da tek pakette 5,6 gr. fındık püresi demektir. Gelelim kremadaki şekerlere; ürün Sofra şekeri içeriyor fakat üründe dikkat çeken iki bileşen var – ki bunları genelde gofretlerde görmüyoruz. Maltodekstrin ve Dekstroz. Bu bileşenlerden her ikisi de glikoz şurubu kökenli birer nişasta bazlı şekerdir. Fındık kremasında bulunan Maltodesktrin sofra şekerinden de yüksek oranda yer alıyor. Fındık kremasında %16 fındığın yanısıra Fındık aroma vericisi olduğunu da belirtelim. Gelelim üründeki Sütlü Çikolata’ya. Üründe kullanılan çikolatada kakao kitlesi, kakao yağı ve kakao tozu bulunuyor. Ayrıca %14 oranında süt tozu içeriyor. Çikolatada da fındık kremasında olduğu gibi Ayçiçek lesitini kullanıldığını görüyoruz.

Ürün bunların haricinde ilave olarak; Buğday unu, Patates nişatası, Palm yağı ve Soya Lesitini içeriyor. Bu haliyle ürünün 35 gr.’lık tek adedini tüketen bir birey 182,7 kcal enerji alıyor. Ürünün tek adedinde 9,8 gr. Yağ bulunuyor – ki bunun 5,5 gramının Doymuş yağ olduğunu görüyoruz. Ayrıca üründe sofra şekeri ve nişasta bazlı şekerlerden gelen 14,2 gr. İlave Şeker bulunduğunu söyleyelim. Yani yaklaşık 7 tane küp şeker bulunan bir üründen bahsediyoruz. Üründe bu Karbonhidrat ve şeker yüküne karşılık lif oranı ise 1,3 gr.’dır. Üründe ayrıca 2,6 gr. Protein bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Fındık Kreması (%49) [Tam Hidrojenize Bitkisel yağ (Hindistan Cevizi, Palm), Fındık Püresi (%16), Maltodekstrin, Şeker, Yağsız süt tozu, Dekstroz, Kakao tozu, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Tuz, Aroma verici (Fındık)], Sütlü Çikolata (%33) [Şeker, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Tam yağlı süt tozu (%14), Kakao tozu, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Tuz, Aroma verici (Vanilin)], Buğday unu, Patates Nişastası, Bitkisel yağ (Palm), Emülgatör (Soya Lesitini), Tuz, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat)
💉Alerjen Uyarı: Fındık, süt ürünü, soya ürünü ve gluten içerir. Eser miktarda Antep fıstığı, badem, susam, sülfit ve yumurta içerebilir.
🔎Torku Nobir Besin Değerleri
👉Enerji 182,7 kcal
👉Şeker 14,2 gr.
👉Yağ 9,8 gr.
👉Protein 2,6 gr.
👉Lif 1,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (35 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri