Özel Araştırma

Turunçgil Üreticileri Birliği’nin Bodrum Mandalinalı diye sattığı lokumda mandalina yok!


Bugün bir takipçimiz tarafından gönderilen bu fotoğraflar günlerdir gündeme getirdiğimiz ve çokça tartışılan “limonsuz limonata” ve “bademsiz acıbadem” paylaşımlarımızın üzerine geldi. Ambalajın önündeki iddialı ifadeler ve görsellerin yanısıra ürünü satan işletmeye baktığınızda; “Bunda ne olabilir ki?” diye sorabilirsiniz. Öyle ki, ürün ambalajının ön kısmında “Bodrum Mandalinalı” ve “Bodrum Mandarini Coğrafi İşaret” ifadeleri ve logoları var. Daha da önemlisi ürün Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği tarafından ürettirilmiş ve satılıyor. Fakat incelediğimizde ürünün İzmir Çiğli’de Dubaker markasıyla üretim yapan CMR İç ve Dış Ticaret firması tarafından üretildiğini görüyoruz. Yani üretici Bodrum’da değil; İzmir’de üretim yapıyor. Peki, buraya kadar “Ne var bunda belki mandalinalar Bodrum’dan gelmiştir” diyebilirsiniz.

Ambalajı incelemeye devam ettiğimizdeyse size şu yanıtı verebiliyoruz; “Hangi mandalinalar?” Öyle ki, üründe mandalina bulunmuyor. Evet yanlış okumadınız! Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği tarafından ürettirilen, “Bodrum Mandalinalı” ifadesiyle ve “Coğrafi işaret” logosuyla satılan bu üründe mandalina yok! Peki ne var? Mandalina aroma vericisi var. Hem de doğal falan da değil! Bildiğiniz yapay bir aroma vericiden bahsediyoruz. Yani ürün %1 ve hatta binde 1 bile mandalina içermezken; aroma vericisi de yapay olarak katılmış. Rezalet bununla bitmiyor! Ürüne mandalina rengini vermek için de E110 koduyla bilinen Renklendirici kullanılmış. Herhalde utanmış olacaklar ki; etikette bu kodun açıklamasını yazmamışlar. Bu Renklendiricinin açık ismi; Sunset Yellow’dur. Yani Türkçesi Günbatımı Sarısı. Kısacası; Coğrafi işaretli Bodrum Mandalinası ve Bodrum’un tertemiz adı; yapay aroma vericilerle ve renklendiricilerle kirletiliyor. Bunu da bölgenin mandalina üretiminden sorumlu birliği yapıyor. Üründeki bisküvide ayrıca içeriğini bilmediğimiz Bitkisel yağ ve Glikoz şurubu da bulunuyor.

Peki bu ürünü üretenler ve bunu ürettirenler bu skandala göz yumuyor veya bilerek, isteyerek ve resmen tüketiciyi kandırıyor. Peki ya bu ürünü denetleyenler ve piyasaya sürülmesini onaylayanlar ne yapıyor? Üzerinde Bodrum isminin bulunduğu bu ürün “Coğrafi işaretli” ve “Mandalinalı” vurgusuyla nasıl üretilip pazarlanabiliyor? Buradan Tarım Orman Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı yetkililerine bu ürünle ilgili incelemelerin yapılması adına çağrıda bulunuyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri