Devam Sütleri

Baby Goat Zeytinyağlı 2 no’lu Devam Sütü


Türkiye’nin ilk ve tek yerli devam sütü markası Baby Goat devam sütlerini 1,5 yıl önce devam sütü paylaşımları çerçevesinde incelemiştik. Geçtiğimiz haftasonu Doğal 2019 konferansının ana sponsorluğunu yapan firmanın destekleriyle biz de iki gün boyunca aldığımız notları sizlere ulaştırdık. Firmanın zeytinyağı içeren devam sütünden Ankara’da haberdar olduk ve Gıda Yüksek Mühendisi Rana Ağalday ile yaptığımız canlı yayında da kendisinden bilgiler edindik. Söyleşi sonrasında ürünü yerinde inceledim ve notlarımı şimdi sizlerle paylaşacağım. İlk olarak ürünün diğer çeşitten farklı olarak 350 gr.’lık kutularda satıldığını belirtelim. Üründe Yerli ve Milli marka vurgusu ve Zeytinyağı içeriği özellikle vurgulanmış.

6 ay ve sonrasında anne sütünü destekleyici nitelikte kullanılabilen 2 no’lu devam sütünün içeriğine baktığımızda %60 oranında Keçi sütü içerdiğini görüyoruz. Bu oran piyasadaki keçi sütlü ithal ürünlere oranla çok daha yüksek bir miktar olarak dikkat çekiyor. Ürünün aslında Aydın’da faaliyet gösteren bir keçi sütü firması olan Keçicik Süt Ürünleri’ne ait olduğunu düşününce aslında en güçlü yanının anne sütüne de en yakın süt olarak bilinen keçi sütü olduğunu söylemek gerekiyor. Bir diğer önemli unsur ise üründe Laktoz harici hiçbir ilave şeker ya da nişasta bazlı şeker türevi bulunmuyor olmasıdır. 1,5 yıl önce yaptığımız incelemelerde de bu durumu vurgulamış ve piyasadaki diğer ürünlerden ayrışan yönlerinden biri olarak dikkat çekmiştik.

Üründe ayrıca bitkisel yağ ilaveleri bulunuyor. Sırasıyla Kanola, Ayçiçek, Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı içeren üründe zeytinyağı oranı etiket üzerinde %2 olarak özellikle belirtilmiştir. Üründe Hindistan cevizi yağı haricinde kullanılan tüm yağların doymuş yağ oranlarının piyasadaki benzer ürünlerin kullandığı Palm yağına oranla düşük olduğunu belirtelim. Bu haliyle 100 ml.’lik hazır devam sütünde yer alan 3,5 gr. yağın 1,4 gramının doymuş yağ olduğunu belirtelim. Kanola yağı özelinde de ürünün – her devam sütünde olması gerektiği gibi – GDO analizlerinin yapıldığının ve GDO içermediğinin belgelendiğini söyleyelim.

Üründe Kanola yağının özellikle Omega-3 desteği açısından önemli olduğunu belirtelim. Üründe bunun yanısıra Peynir altı suyu konsantresi bulunuyor – ki bu da ürünün süte ilave olarak protein oranının yükselmesini destekliyor. Bu haliyle ürün 100 ml.’de 1,6 gr. Protein içeriyor. Tabii ki bu ürünü sıradan bir ürün gibi düşünemeyiz – ki bu özellikle 2 no’lu devam sütleri anne sütü desteğiyle tüketilen birer tamamlayıcı gıdadır.

Burada en önemli husus özellikle 6 ay ve sonrasında bu gıdaların anne sütünü destekleyecek nitelikte olmasıdır. Bu haliyle bu ürünün beklendiği gibi anne sütüyle birlikte destekleyici nitelikte kullanımında bebeğin alması gereken besin öğeleri, vitamin ve minerallerin eksiksiz ve dengeli olarak verilmesi hedeflenmektedir. Bu haliyle ürünün gerek yerli üretimde keçi sütü bazlı olması, gerekse zeytinyağı kullanımıyla Omega-3 ve Omega-6 oranının arttırılması önem taşımaktadır. Üründe diğer deevam sütlerinde olduğu gibi çok sayıda destekleyici vitamin ve mineral yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tam yağlı keçi sütü (%60), Laktoz, Bitkisel yağlar (Kanola, Ayçiçek, Zeytinyağı (%2), Hindistan Cevizi yağı), Peyniraltı suyu protein konsantresi, Kalsiyum Karbonat, Kolin bitartarat, Sodyum L-askorbat, İnositol, Taurin, DL-alfa tokoferol asetat, L-karnitin, L-tartarat, Demir sülfat, Nikotinamid, Çinko sülfat, Kalsiyum D-pantotenat, Riboflavin, Retinil Palmitat, Potasyum Klorür, Tiamin hidroklorür, Pridoksin Hidroklorür, Sodyum Sitrat, Bakır sülfat, Folik asit, Potasyum İyodür, Mangan sülfat, Fitomenadion, D-biotin, Kolekalsiferol, Sodyum Selenit, Siyanokobalamin
🔎Baby Goat Zeytinyağlı Devam Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 67 kcal
👉Karbonhidrat 7,4 gr.
👉Yağ 3,5 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉A vitamini 74 mcg.
👉D3 vitamini 1 mcg.
👉Tiamin 60 mcg.
👉Riboflavin 118 mcg.
👉Niasin 730 mcg.
👉Pantotenik asit 390 mcg.
👉B6 vitamini 45 mcg.
👉Biotin 2,6 mcg.
👉Folik asit 16 mcg.
👉B12 vitamini 0,2 mcg.
👉C vitamini 10 mg.
👉K vitamini 7,2 mcg.
👉E vitamini 1,6 mg.
👉Sodyum 20 mg.
👉Potasyum 80 mg.
👉Klor 78 mg.
👉Kalsiyum 79 mg.
👉Fosfor 53 mg.
👉Magnezyum 8,1 mg.
👉Demir 0,9 mg.
👉Çinko 0,5 mg.
👉Bakır 50 mcg.
👉İyot 8,8 mcg.
👉Selenyum 1,3 mcg.
👉Mangan 8,1 mcg.
👉Flor 2,5 mcg.
👉L-Karnitin 1,36 mcg.
👉Taurin 4,6 mcg.
👉Kolin 12,8 mcg.
👉İnositol 5,7 mcg.
📌Not: Besin Değerleri hazırlanmış 100 ml. Devam sütü için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri