Özel Araştırma

Dünya Yumurta Günü Kutlu Olsun!


Bugün 11 Ekim. Bugünün Dünya Kız Çocukları Günü olduğunu öğrendik ve bu konuda da sabah saatlerinde bir paylaşımla sadece kız çocuklarını değil, tüm çocuklarımızı ilgilendiren bir paylaşım yaparak Milli Eğitim Bakanımıza açık bir mektup ilettik. Fakat bugünün başka bir önemini daha öğrendik. Öyle ki; bugün Dünya Yumurta Günüymüş! Yumurta, kahvaltının olmazsa olmazı ve eşsiz bir protein kaynağı olarak önemli bir besindir. Geçtiğimiz yıl Türk Gıda Kodeksi’ndeki değişiklikler sonrasında yumurtaların 0,1,2,3 diye sınıflandırılması hakkında bilgilendirmeler yapmış ve sizlere uyaran ilk hesaplardan biri olmuştuk. Bu haliyle TR başına 0 koduna sahip yumurtaların Organik, 1 koduna sahip yumurtaların Serbest Gezen, 2 koduna sahip yumurtaların Kümesli ve 3 koduna sahip yumurtaların Kafesli üretim ile üretildiğini hep birlikte öğrenmiştik. Bugün ise yumurtaların içeriğindeki eşsiz besin değerlerinden bahsedeceğiz.

Yumurta özellikle içerdiği yüksek protein miktarıyla dikkat çeken önemli ve vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Yumurtada proteinin yanısıra yağ da bulunmaktadır. Karbonhidrat oranı ise oldukça düşüktür. 63 gr.’lık büyük boy yumurtada 6,3 gr. Yağ bulunurken bunun sadece 2 gramı doymuş yağdır. Yumurta 2,4 gr. Tekli Doymamış yağ içerirken, 0,9 gr. da Çoklu Doymamış yağ içerir. Tek bir adet büyük boy yumurta 2188 mg. Oleik asit içermektedir – ki bu yağ asidi yumurtanın yanısıra zeytinyağında da yoğun olarak bulunur. Tek adet büyü boy yumurta ayrıca 46,6 mg. Omega-3 ve 723 mg. Omega-6 içermektedir.

Yumurtanın aslında en temel faydası içerdiği proteinden kaynaklıdır. Öyle ki, esansiyel olarak da bilinen yani vücutta sentezlenmeyen ve gıdalardan alınması gereken elzem aminoasitler eksiksiz olarak yumurtada bulunur.

Yumurtada bulunan Esansiyel Aminoasitler ve tek adet 63 gr.’lık büyük boy yumurta için yaklaşık miktarları şu şekildedir;
👉İzolösin 423 mg.
👉Lösin 685 mg.
👉Valin 541 mg.
👉Lisin 576 mg.
👉Metiyonin 239 mg.
👉Fenilalanin 429 mg.
👉Tirosin 315 mg.
👉Triptofan 105 mg.

Yumurta içerdiği yağ ve protein yanısıra vitamin ve mineraller ile de dikkat çekiyor. Öyle ki, yumurtanın içeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekenleri B2 ve B12 vitaminidir. Öyle ki,; 63 gr.’lık tek adet yumurta günlük B2 vitamini ihtiyacının %18’ini, günlük B12 vitamini ihtiyacının %14’ünü karşılamaktadır. Ayrıca içerdiği Folat da günlük ihtiyacın %7’sini karşılayacak düzeydedir. Ayrıca, tek adet büyük boy yumurtada günlük Selenyum ihtiyacının %30’u bulunurken, günlük fosfor ihtiyacının da %12’si karşılanmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎Yumurta Besin Değerleri
👉Enerji 90,1 kcal
👉Karbonhidrat 0,5 gr.
👉Yağ 6,3 gr.
👉Protein 7,9 gr.
👉Omega-3 46,6 mg.
👉Omega-6 723 mg.
👉Folat 29,6 mg.
👉Riboflavin 0,3 mg.
👉B12 vitamini 0,8 mcg.
👉Fosfor 120 mg.
👉Selenyum 20 mcg.
📌Not: Besin Değerleri 63 gr.’lık büyük boy yumurta için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri