Kavanoz Mamalar

Veg&Bones Tarhana Çorbası


Birçok anne tarafından yorumlarla sorulan kavanoz mamalar ve devam sütleri oluyor. Geçmişte özellikle Yiğit Ali’nin bebekliği sürecinde biz de çokça bu ürünleri paylaşıyorduk. Geçen yıllarda paylaştığımız bu ürün incelemelerinin birçoğunu web sitemizden kolayca bulabilirsiniz. Bugün ise son dönemlerde sorulan İlikli Kemik Suyu içeren kavanoz ürünleri inceleyeceğiz. Veg&Bones markasıyla piyasaya ilikli kemik suyu üreterek çıkan firma bir süredir bu kemik sularının bulunduğu bebek ürünleriyle dikkat çekiyor. Bu çerçevede çokça sorulan ürünlerden V&B Tarhana Çorbası’nı inceliyoruz.

Ürünün içeriğinde %92 İlikli Dana Kaval Kemiği suyu ve %8 oranında Tarhana bulunuyor. İçerik bilgisinde sadece bu iki bileşen belirtilmiş olup daha fazla detay verilmemiştir. Fakat örneğin; ürünün tuz oranı 100 gr.’da 0,5 gr. yani 190 gr.’lık tek kavanozda 0,9 gr. olarak dikkat çekmesine rağmen içeriğinde tuz ilavesi görülmemektedir. Etikette de “İlave tuz bulunmamaktadır” ifadesi yer almaktadır. Peki tuz ilave edilmediyse; bu oran ilikli kemik suyundan mı gelmektedir? Öyleyse; bu ürüne de tuz ilave edilmiş olmaktadır. Detaylar verilmediğinden bunu bilmiyoruz fakat bir bebek ürününe göre yüksek sayılabilecek oranda tuz içerdiğini söyleyebiliriz. Öyle ki, üzerinde 6 ay ve üzeri bebekler için uygundur ifadesi bulunan bu üründeki yaklaşık 1 gr. tuz oranı dikkat çekicidir. Biliyoruz ki; özellikle 1 yaş ve altındaki bebekler için tuz kesinlikle önerilmemektedir.

Bunun yanısıra üründeki Tarhana içeriğinin önemli olduğuna – daha doğrusu Tarhana Çorbası’nın önemine dikkat çekelim. Geçtiğimiz haftasonu katıldığımız Doğal 2019 Kongresi kapsamında düzenlenen Anne Bebek Beslenme Konferansı’nda tarhana çorbasından da bahsedilmiş ve son derece faydalı ve değerli bir geleneksel gıda olduğu söylenmişti. Bu haliyle aslında kemik suyuyla yapılmış bir tarhana çorbasının da besin değerlerini öğrenme şansımız oluyor.

Gelelim ürünün besin değerlerine; ürün 190 gr.’lık tek kavanozda 72,2 kcal kalori içeriyor. İlave şeker ve ilave yağ içermeyen üründe doymuş yağ oranı 190 gr.’da sadece 0,9 gr.’dır. Ürün tek kavanozda 11 gr. Karbonhidrat ve buna karşılık 6,2 gr. Lif içermektedir. Üründeki lif oranı dikkat çekici ve önemlidir. Öyle ki, yüksek lifli gıdalarla beslenmeleri, bebeklerin gerek kan şekerinin dengede kalması, bu vesileyle uzun süre tok kalmaları ve gerekse bağırsak fonksiyonlarının çalışması anlamında önemlidir. Ürünün tek kavanozunda 4,6 gr. Protein yer almaktadır. Bu durum tarhanadan ziyade; üründeki İlikli kemik suyunun etkisidir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %13’ünün protein geldiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; İlikli Dana Kaval Kemiği suyu (%92), Tarhana (%8)
🔎V&B Tarhana Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 72,2 kcal
👉Karbonhidrat 11 gr.
👉Yağ 1,1 gr.
👉Protein 4,6 gr.
👉Lif 6,2 gr.
👉Tuz 0,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kavanoz (190 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri